Zamestnanci parížskych letísk plánujú štrajk pred začiatkom olympijských hier

EurópaSpravodajstvo

Odborové hnutia žiadajú platové prémie pre všetkých pracovníkov letiska.

O platové bonusy počas tohto obdobia žiadajú odbory zastrešujúce zamestnancov naprieč celým verejným sektorom, ako napríklad letoví dispečeri, smetiari, zamestnanci orgánov štátnej správy, vodiči metra, vlakov aj hasiči. Zamestnávatelia sú pod tlakom, aby im ustúpili a vyhli sa tak narušeniu olympíjskych hier (OH). Štrajkovali aj zamestnanci národnej mincovne, ktorá vyrába medaily. Podľa vedenia ich štrajk však produkciu nijako neovplyvnil. Olympijské hry sa v Paríži začnú 26. júla a potrvajú do 11. augusta, pričom sa kryjú s letnými prázdninami vo Francúzsku.

Odbory zastupujúce zamestnancov parížskych letísk v pondelok (8.7.) oznámili, že 17. júla plánujú vyhlásiť štrajk. Takýmto spôsobom chcú krátko pred začiatkom letných OH vo Francúzsku zvýšiť tlak na vedenie letísk a dosiahnuť, aby vyhovelo ich požiadavkám týkajúcim sa platových a ďalších pracovných podmienok.

Odborové hnutia, vrátane tých celonárodných, požadujú počas olympijských hier platové prémie pre všetkých zamestnancov letiska aj dočasné posilnenie stavov.

Foto
Do Paríža príde počas OH tisíce športovcov (Ilustračná fotografia). / Pixabay

Obe parížske letiská, Orly aj Letisko Charlesa de Gaulla, prevádzkuje skupina Aeroports de Paris (ADP). Pre zahraničných návštevníkov OH budú pritom hlavnou vstupnou bránou do Francúzska. Očakáva sa, že počas hier prejde letiskom za deň až 350-tisíc cestujúcich, vrátane väčšiny športovcov.

Tisíce športovcov začnú do Paríža prichádzať od 18. júla, keď sa otvorí olympijská dedina. Nový, dočasne zriadený terminál na letisku Charlesa de Gaulla, im bude slúžiť na prepravu nadmerne veľkej batožiny, vrátane športového vybavenia, ako sú kajaky, bicykle alebo tyče na skok.

 

Zdroj: TASR

Komentáre