Rodičia detí navštevujúcich škôlky a školy si môžu v Sociálnej poisťovni uplatniť nárok na ošetrovné.
Slovensko prijalo nové opatrenia, ktoré by mali obmedziť šírenie vírusu. Povinná karanténa od dnes platí pre všetkých ľudí, ktorí sa vrátia sa z cudziny. Zamestnávateľ má právo z preventívnych dôvodov urobiť opatrenia, aby zamestnanca, ktorý sa vráti z rizikovej oblasti, alebo mohol prísť do kontaktu s nakazenou osobou, udržal po určitú dobu mimo pracoviska.
„Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť napríklad na ospravedlnenej neprítomnosti v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti v prípade karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, môže však požiadať Sociálnu poisťovňu o nemocenské alebo ošetrovné,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky Veronika Husárová.
Zamestnávateľ a zamestnanec sa tiež môžu dohodnúť na dočasnom výkone práce z domu, takzvanom home-office, či na čerpaní dovolenky.
„Zamestnávateľ a zamestnanec majú možnosť dohodnúť sa taktiež na čerpaní náhradného voľna, ak má zamestnanec nevyčerpané náhradné voľno alebo môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi aj pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje neskôr. V osobitnom prípade, ak chce zamestnávateľ zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19, nemusí zamestnávateľ rizikovým zamestnancom umožniť výkon práce na pracovisku s cieľom prevencie. V tomto prípade patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku,“ spresnila Husárová.
Rodičia detí navštevujúcich škôlky a školy, ktoré boli uzatvorené pre hrozbu šírenia koronavírusu, si môžu v Sociálnej poisťovni uplatniť nárok na ošetrovné.
„Sociálna poisťovňa zjednodušila postupy pri žiadosti o dávku ošetrovné tak , aby sa obmedzil osobný kontakt ľudí jednak v ambulanciách lekárov a pediatrov, ale aj v pobočkách Sociálnej poisťovne. V prípade žiadosti o ošetrovné na dieťa, je postup nasledovný. V prvom rade si rodič musí uplatniť nárok v príslušnej pobočke, vyplnením elektronického formulára, ktorý máme na webovej stránke a jeho zaslaním do systému do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne,“ vysvetlil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
Pre zamestnanca sa príslušnou pobočkou rozumie tá pobočka, v ktorej ma zamestnávateľ sídlo. Pre dobrovoľne poistenú a samostatne zárobkovo činnú osobu je to prevádzka v mieste ich trvalého bydliska. Po odoslaní formulára si sociálna poisťovňa preverí uzatvorenie školského zariadenia a začne konanie o dávke ošetrovného na dieťa. Zamestnanec musí zamestnávateľa o prekážke na vykonávanie práce informovať.
„V prípade detí do 10 rokov platí že, stačí ak je uzavreté školské zariadenie, a Sociálna poisťovňa začína toto konanie. Ale pri deťoch, ktoré dovŕšili jedenásť a viac rokov, rodič musí telefonicky kontaktovať pediatra, ktorý ak vyhodnotí že je nevyhnutné vzhľadom na stav dieťaťa, aby sa rodič oň celodenne staral, tak môže potvrdiť žiadosť o ošetrovné, a vtedy túto žiadosť do Sociálnej poisťovne posiela pediater,“ doplnil Višváder.
V oboch prípadoch Sociálna poisťovňa skúma, či žiadateľ o ošetrovné spĺňa všetky ostatné podmienky na priznanie dávky, najmä existenciu nemocenského poistenia. Ak je karanténa dlhšia ako desať dní, počas ktorých sa môže vyplácať ošetrovné, Sociálna poisťovňa uzná jej predlženie len na základe nového potvrdenia zriaďovateľa o pretrvávajúcej karanténe.
Nemocenská dávka
Ak sa zamestnanec vrátil z rizikovej oblasti alebo má príznaky ochorenia, a chce podať žiadosť o nemocenskú dávku, musí telefonicky kontaktovať svojho všeobecného lekára, ktorý rozhodne o jej opodstatnenosti a vystaví potvrdenie o dočasnej PN, na ktorom uvedie príslušnú diagnózu.
„Vzhľadom na výnimočnú situáciu na tejto PN nemusí byť podpis pacienta, lebo za normálnych okolností musí byť PN podpísaný pacientom. Toto potvrdenie zašle ošetrujúci lekár do Sociálnej poisťovne, ktorá ak na tom potvrdení o PN je telefónne číslo, tak ho kontaktuje Sociálna poisťovňa a musí zistiť jeho záujem, či on naozaj chce nemocenskú dávku, pretože niekto to môže riešiť v rámci dovolenky a niekto nemusí chcieť peniaze. Ale ak chce nemocenské tak vtedy Sociálne poisťovňa začne konanie,“ hovorí Višváder.
Ak sa na potvrdení o dočasnej PN nenachádza telefonický kontakt, povinnosť kontaktovať poisťovňu prechádza z poisťovne na poistenca. Nad daňovými úľavami pre živnostníkov a podnikateľov vláda zatiaľ neuvažuje no odporúča daňovníkom presunúť si termín podania daňového priznania na neskôr. Predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini:
„Odporúčame daňovníkom a firmám, aby využili zákonné možnosti posunúť si podanie daňového priznania na 30. jún. S tým, aby sme nemuseli byť svedkami veľkého náporu na finančných úradoch. Každý daňový subjekt má právo oznámiť finančnej správe, že podá daňové priznanie neskôr. Vláda je pripravená postupne začať pracovať aj na nejakých opatreniach, ktoré majú zmierniť ekonomické dopady, individuálne rozpočty rodín ako aj fungovanie firiem. Ale to je až druhý krok, v ktorom vieme takýmto spôsobom veci riešiť.“
Ak by bola finančná situácia rodín ovplyvnená v súvislosti s povinnou OČR, vláda je pripravená rokovať s bankami a inými inštitúciami na zmiernenie sankcií v súvislosti nesplnenia si zmluvných povinností načas.
Autor: RÁDIO KOŠICE