Zaočkovaní cudzinci z viacerých krajín môžu cestovať do USA bez obmedzení

SvetKoronavírus

Ak by došlo k nezhodám v dokladoch, hrozia im pokuty do výšky približne 35-tisíc dolárov.

Spojené štáty americké od dnešného dňa zrušili cestovné obmedzenia pre plne zaočkovaných z viacerých krajín sveta vrátane Mexika, Kanady a väčšiny európskych štátov. Prísne reštrikcie pre cudzincov tam platili od marca 2020. Plne zaočkovaní môžu pricestovať pozemnou aj leteckou dopravou, avšak sa musia preukázať nielen preukazom totožnosti, ale aj potvrdením o vakcinácii, Mexičania a Kanaďania aj negatívnym výsledkom COVID testu.

USA však akceptujú len vakcíny schválené americkým Úradom pre kontrolu liečiv (FDA) alebo Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), teda očkovacie látky od spoločností Biontech/Pfizer, Astra Zeneca, Moderna, Johnson&Johnson, Sinopharm a Sinovac.

Foto
Letecké spoločnosti sa pripravujú na nárast počtu cestujúcich z Európy aj ďalších krajín / TASR

V prípade, ak by došlo k nezhodám v dokladoch, teda k podvodu, cestujúcim hrozia pokuty do výšky približne 35-tisíc dolárov. Letecké spoločnosti vyžadujú aj údaje potrebné na trasovanie kontaktov svojich pasažierov. Zároveň sa pripravujú na nárast počtu cestujúcich z Európy aj ďalších krajín. V novembri by sa malo medzi USA a Britániou uskutočniť o 21 percent letov viac, ako to bolo v uplynulom období. Uvoľnenie opatrení ovplyvní aj cestovanie cez hranice USA s Mexikom či Kanadou.

Spojené štáty vyžadujú očkovanie pri cestách, ktoré nie sú považované za nevyhnutné vrátane návštev príbuzných či turizmu. Do krajiny stále nemôžu z nevyhnutných dôvodov prichádzať nezaočkovaní zahraniční cestujúci.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre