Zaočkovaní občania Slovenska a Maďarska môžu voľne cestovať medzi oboma krajinami

SlovenskoKoronavírus

Občania Slovenskej republiky a Maďarska, ktorí boli zaočkovaní proti novému koronavírusu, môžu od stredy 9. júna voľne cestovať medzi oboma krajinami.

Foto
Policajná kontrola áut na starom priechode Milhosť-Tornyosnémeti na slovensko-maďarskej hranici v okrese Košice - okolie. (Ilustračná fotografia) / TASR

„Občania Slovenskej republiky a Maďarska, ktorí boli zaočkovaní proti novému koronavírusu, môžu od stredy voľne cestovať medzi oboma krajinami," oznámil na sociálnej sieti šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Minister pripomenul, že v uplynulých týždňoch často rokoval so slovenským rezortným kolegom Ivanom Korčokom s cieľom čo najskôr umožniť zaočkovaným občanom voľne cestovať, aby sa opäť stretli rodiny, priatelia a spoločenstvá.

„Rokovania v utorok (8.6.) popoludní priniesli výsledok – slovenská strana oficiálne oznámila, že s návrhom súhlasí," dodal Szijjártó.

Štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Martin Klus pred stredajším rokovaním vlády uviedol, že vstup z Maďarska na Slovensko bude podmienený dodatkom k očkovaciemu preukazu. Ten musí obsahovať informáciu, kedy bola osoba zaočkovaná. Maďarsko uznalo slovenský očkovací certifikát bez pripomienok, podotkol Klus.

Maďarsko má od 1. septembra 2020 podmienku, že na jeho územie môžu vstúpiť len osoby s maďarským občianstvom alebo potvrdením o pobyte. Klus preto očakáva, že Maďarsko zjednoduší režim pre prichádzajúcich ľudí.

Zdroj: TASR

Komentáre