Zápasy a svedectvá Vincenta Hložníka

KošiceKultúra

Diela jedného z najvýraznejších osobností slovenského výtvarného umenia 20. storočia opäť vyvolávajú diskusiu. Názory na tvorbu tohto umelca sa líšia.

Košice hostia ďalšieho umeleckého velikána. Vo Východoslovenskej galérii aktuálne nájdete výber z maliarskej tvorby výtvarníka Vincenta Hložníka, a to pod názvom Zápasy a svedectvá.

Kurátorsky sa pod výstavu podpísala trojica Mária Horváthová, Miroslav Kleban, Michal Štofa. „Sústredili sme sa na práce v médiu maľby,i keď vieme, že sám pracoval s rôznymi médiami, poznáme ho aj ako grafika, ilustrátora, sochára, autora vitráži do kostolov, tu ale prezentujeme maľbu, prevažne oleje, akvarely, viacero gvašov,“ uviedol Štofa.

Výstavu sústredili do celkov, ktoré zaznamenávajú vývoj jeho tvorby naprieč jeho tvorivými obdobiami, od 40. až po 90. roky. Jeho autorský rukopis sa rokmi menil, cítiť v ňom aj intenzívnu inšpiráciu Picassom, Baconom, či Majerníkom. Kurátori výstavy sa snažili previazať jednotlivé obdobia a inšpiračné zdroje, aj preto sú diela  inštalované do celkov, ktoré pripomínajú zberateľskú stenu.

Foto
Na výstave nájdete dokopy 141 obrazov, všetky sú zo súkromných zbierok, čo robí výstavu výnimočnou / KOŠICE ONLINE

Názory na Hložníka sa líšia

Hlavnými znakmi Vinceta Hložníka sú farebná i tvarová expresivita, ktorá má svoje východiská v avantgardných smeroch európskeho umenia prvej polovice 20. storočia.„Jeho tvorba v tých neskorších obdobiach je charakteristická práve výraznou farebnosťou, naopak v 40 rokoch vidíme tie hnedé, zemité odtiene. Ale v podstate pomerne dost dynamicka kompozícia so štylizovanou figúro, v podstate, tie štylizácie sa nejako menia," hovorí kurátor Michal Štofa.

Hložníkova sugestívna umelecká výpoveď ďaleko presiahla rámec doby i hranice našej výtvarnej scény a dotkla sa najzávažnejších tém ľudskej existencie. Vincent Hložník patril k najvýraznejšácm osobnostiam slovenského výtvarného umenia 20. storočia. I keď, názory na jeho tvorbu sa líšia. Východoslovenská galéria chce preto rozprúdiť diskusiu, alebo sa s odstupom času pozrieť na tvorbu cez rozsiahlu zbierku jeho diel, vysvetľuje kurátor Michal Štofa: „Rôznia sa názory na kvalitu jeho tvorby v rôznych obdobiach a práve tu máme možnosť vidieť  pohromodae v podstate jednu veľkú kolekciu len zo súkromných zbierok, ktorá predstavuje prierez jeho celou tvorivou činnosťou.“

Výstava zároveň upozorní i na zaujímavý fenomén zberateľstva, ktorý poukazuje na vzťah medzi umelcom a zberateľom, a ktorý je v tomto prípade naozaj výnimočný, pretože ide o zbierky mimoriadnej kvality, od súkromných zberateľov z Košíc a okolia. Aj týmto spôsobom si výtvarná obec pripomína 20. výročie autorovho úmrtia, zároveň však blížiacu sa storočnicu jeho narodenia.

Autor: IVANA BAJEROVÁ

Komentáre