Podľa odborníkov dôjde k zníženiu konkurencieschopnosti destinácie.
Mestskí poslanci na zasadnutí schválili aj zvýšenie dane za ubytovanie, ktorú v meste pri prenocovaní platia turisti. Zo sumy 2,50 eura sa zvýšila na 3,50 eura, pričom tak od nového roka bude na rovnakej úrovni ako v centre Bratislavy. Viceprimátor Marcel Gibóda uviedol, že táto suma je výsledkom konzultácií s poslancami aj odborníkmi v oblasti turizmu. Pôvodne totiž magistrát navrhoval sumu 3,70 eura, pričom by bola najvyššia na Slovensku.
„Keď som sa stretol s pánom Šrámekom – predsedom Komory hotelierov – on mi túto výčitku povedal, že 3,70 eura je pre nich komplikované, ale nebavili sme sa o tom, že tri eurá, ale 3,50 eura, štyri eurá, že už je to zrazu iné, že práveže tých 20 centov im robilo problém, túto výčitku som od neho ja zachytil. Ale, samozrejme, to zníženie nie je o tejto výčitke, to zníženie je o tom, aby sme dosiahli spoločenskú dohodu tu, v mestskom zastupiteľstve,“ povedal primátor Jaroslav Polaček.
Miroslav Šrámek z Komory hotelierov však pre Rádio Košice uviedol, že so zvýšením dane vôbec nesúhlasili:
„Suma 3,50 eura s nami už nebola diskutovaná. Viac-menej k dohode môže dôjsť, ak to chcú obe strany. Tu to bolo predkladané tak, že sa to proste stane. Určite nesúhlasíme s tou výškou a svojím spôsobom nesúhlasíme ani so zvyšovaním, dôvod pre to nevidíme. Boli sme asi ochotní prijať zvýšenie na úrovni troch eur, aj keď ani pre to sme nevideli dôvod.“
Hotelieri podľa neho poukazovali na to, že dôjde k zníženiu konkurencieschopnosti destinácie v rámci Slovenska. Zároveň apelovali, že by bolo potrebné zefektívniť výber dane, pričom by sa dotkla aj subjektov, ktorí svoje apartmány prenajímajú krátkodobo a dane neplatia.
Na negatívny dopad zvýšenia dane upozornil aj turistický sprievodca Igor Kupec:
„Mne sa turisti pravidelne sťažujú na to, že destinácia – a teraz myslím Slovensko, ale aj Košice – že sme drahí. V zmysle, že za rovnakú cenu ľudia môžu ísť do iných destinácií, ktoré sú možno ešte trochu veľkolepejšie. A že ak by niečo vôbec slovenskému cestovnému ruchu pomohlo nejak zásadne – a dokonca tvrdím aj že najzásadnejšie – tak to je práve zníženie cien, že by sme boli dostupnejšou destináciou. Akákoľvek politika, ktorá ide proti tomuto, možno že v krátkodobom horizonte to mestu prinesie peniaze, ale v dlhodobom horizonte prestaneme byť atraktívni pre turistov.“
Doplnil, že Košice aj východné Slovensko majú veľký turistický potenciál. Aby to však fungovalo, je potrebná dobrá infraštruktúra a dostupné ceny. Porovnávanie Košíc s Bratislavou podľa neho nie je adekvátne:
„Výtlak turistov v Bratislave je neporovnateľne väčší. A ak si to porovnáme s Budapešťou či Prahou, ktorí ceny majú tiež podobné alebo dokonca ešte nižšie. Mne to príde ako paradox, že v menšom meste s menším počtom turistov dvíhame ceny neadekvátne vysoko. Nemyslím si, že je to správne.“
Mesto očakáva, že za tento rok pôjde približne o pol milióna prenocovaní. Ak by sa tento počet zachoval aj v budúcom roku, do mestskej kasy by mohla pribudnúť suma 1 750 000 eur. Polovica by putovala do organizácie Visit Košice a druhá do bezpečnosti a poriadku v meste. Pre porovnanie daň za ubytovanie v Prešove je na úrovni 1,50 eura, v Poprade 2,50 eura a vo Vysokých Tatrách sa tento rok zvýšila na 3,50 eura.