Záujem o COVID očkovanie je vyšší ako počet vakcín

VýchodKoronavírus

Zásoby sa minuli.

V polovici septembra sa po tri a pol roku skončila mimoriadna situácia na Slovensku v súvislosti s ochorením COVID-19. Aj napriek tomu sa však ešte nedávno objavili nové varianty vírusu a týždenne u nás pribudne asi stovka pozitívnych. Odborníci od začiatku pandémie tvrdia, že najúčinnejšou prevenciou je očkovanie. Hoci sa už o ňom nehovorí tak často, stále máme k dispozícii očkovacie centrá. Minister zdravotníctva Michal Palkovič ohlásil, že aktuálne Slovensko čaká na dodanie ďalších vakcín, keďže sa zásoby s 8000 kusmi minuli:

„Dôvody sú rôzne. Základ je, že niektoré nemocnice sa rozhodli najprv zaočkovať zdravotníkov, ktorí sú najviac v ohrození, a až následne prichádzajú obyvatelia. Čo môžeme tiež konštatovať, že ďalších 190-tisíc vakcín príde hneď prvý týždeň v októbri. To znamená, že prvý a druhý týždeň v októbri budú všetky tieto presunuté termíny v podstate znova zaradené a občania budú informovaní, že sa môžu prísť dať zaočkovať proti najnovšiemu typu koronavírusu.“

Odkedy na Slovensko prišli nové druhy vakcín, Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) zároveň zaznamenalo zvýšený záujem o očkovanie. Hovorkyňa Veronika Daničová uviedla, že zatiaľ dostalo novú vakcínu vyše 200 východniarov:

„Aktuálne je počet registrovaných záujemcov v Prešovskom a Košickom kraji 705, pričom 306 má pridelený termín. Pre porovnanie, na celom Slovensku je 4 102 záujemcov, z ktorých 1 252 má pridelený termín.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Aj zariadenia na východe začali s podávaním najnovšej vakcíny na omikron, a to na desiatich miestach. Jedným z nich je aj centrum Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach na Rastislavovej ulici. Hovorkyňa nemocnice Monika Krišková nám potvrdila, že podávanie vakcín zastavilo práve čakanie na ďalšie zásoby:

„Očkuje sa už len novou vakcínou proti COVID-19. V UNLP sme zaočkovali za prvý týždeň vyše 340 záujemcov. V súčasnosti čakáme na ďalšiu dodávku vakcín, aby sme mohli pokračovať v očkovaní.“

V Košickom kraji môžete využiť aj očkovacie centrum v Spišskej Novej Vsi, Rožňave, očkuje sa aj v Trebišove a Michalovciach.

V rámci Prešovského kraja podávajú vakcíny v Poprade, Bardejove, Humennom, Vranove nad Topľou a tiež vo Fakultnej nemocnici v Prešove.

„Musíme opatrne s tými vakcínami, pretože momentálne je nejaký len obmedzený počet vakcín. To znamená, že nemôžeme bezhlavo zaočkovať každého zdravého jedinca. Zameriavame sa na rizikové skupiny. Včera som pozerala do čakárne - kapacitu už máme naplnenú aj na druhý týždeň. To je nejakých 60 očkovancov, plus prídu možno aj nejakí neregistrovaní, ktorí sa pripletú aj keď máme oznam, že očkujeme len registrovaných. Ale sú ľudia ktorí nemajú internet a seniori, ktorí nie sú tak zdatní, tak aj toto berieme do úvahy,“ vysvetlila staničná sestra Janka Štefaíková, ktorá má na starosti COVID očkovanie v prešovskej nemocnici.

Dodala, že očkujú každý štvrtok a zväčša podajú 100 dávok za deň. Ministerstvo zdravotníctva SR aj kvôli nedostatočnému počtu vakcín odporúča objednať sa cez NCZI, kde záujemcovia nájdu aj otváracie hodiny jednotlivých očkovacích centier. Je však možné rezervovať si termín aj cez call centrum.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre