Záujem o plošné testovanie klesol aj v Sabinove. Väčšina infekčných neboli obyvateľmi mesta

VýchodArchívCeloplošné testovanie 2020

Pri poliklinike funguje mobilné odberné miesto.

Tretie kolo plošného testovania má za sebou aj mesto Sabinov. Uplynulý víkend sa tam prišlo otestovať oveľa menej ľudí ako počas predchádzajúcich dvoch víkendov. Dôvodom je podľa primátora Michala Repaského to, že testovanie bolo dobrovoľné:

„Predpokladali sme nízku účasť a zároveň sme očakávali aj účasť občanov z okolitých samospráv, kde sa netestovalo. Z celkového počtu 9206 ľudí to bolo 1697 ľudí, z toho bolo 23 pozitívnych, 7 boli Sabinovčania a 16 bolo mimo sabinovských.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Samospráva všetky tri kolá plošného testovania vyčíslila na približne 22-tisíc eur. Od minulého týždňa funguje pri poliklinike v Sabinove mobilné odberné miesto, kde sa môžu prísť bezplatne otestovať antigénovými testami všetci obyvatelia mesta i okresu.

„Veľmi dobre nám pomohlo mobilné odberné miesto, ktoré sme zriadili v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva, povedali si ľudia v meste, tak máme tu cez týždeň, idem sa pretestovať. Od stredy do piatku sme na mobilnom odbernom mieste pretestovali 320 ľudí a z toho bolo 21 pozitívnych,“ skonštatoval Repaský.

Mesto sa už v týchto dňoch pripravuje aj na ďalšie kolá plošného testovania, avšak Repaský očakáva lepšiu spoluprácu a informovanosť zo strany štátu:

„Čakám väčšiu pružnosť zo strany štátu, väčšiu informovanosť, ale čo ma najviac trápi, tie dáta my musíme mať, nie sami si zháňať, ale v pondelok musím mať dáta, aby som vedel cez moju terénnu sociálnu a komunitnú prácu ďalej robiť s tými rodinami, vedieť, koľko ľudí mám v karanténe. Nieže príde rodič do roboty, že príde dieťa do školy a ďalej sa to šíri.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre