Záujemcovia môžu požiadať o finančný príspevok na obnovu rodinných domov

SlovenskoSpravodajstvo

Dotácia je určená na inštaláciu biomasového kotla či vyvložkovanie komína.

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) v stredu 6. septembra spustí ďalšiu výzvu na obnovu rodinných domov, na ktorú je z Plánu obnovy a odolnosti vyčlenených 190 miliónov eur. O finančný príspevok môže od 9. októbra požiadať 10-tisíc záujemcov, a to na inštaláciu biomasového kotla, vyvložkovanie komína či nabíjaciu stanicu pre elektromobily.

Riaditeľ SAŽP Matej Kerestúr vysvetlil, že dotácia je určená aj na čiastočné preplatenie projektu protipožiarnej ochrany:

„Očakávame väčší nápor. V súvislosti s tým sme dali 90 dní na predloženie fyzicky podpísanej žiadosti. To je jedna z významných zmien oproti tretej výzve. Ten nápor sme sa snažili rozložiť v čase.“

Parametre novej výzvy sú nastavené na základe skúseností z prvých troch kôl, pričom je zrušená podmienka trvalého pobytu v dome, nie je potrebné ani potvrdenie zo stavebného úradu, nepreukazujú sa ani podlžnosti.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Minister životného prostredia Milan Chrenko povedal, že obnova domov prispieva k znižovaniu emisií skleníkových plynov, podporuje vznik nových pracovných miest či inovácií v biznise:

„Vďaka znižovaniu energetickej náročnosti budov sa znižuje závislosť od fosílnych palív a šetria sa predovšetkým zdroje v domácnostiach.“

Podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková uviedla, že momentálne sú vyhodnotené prvé dve pilotné výzvy na obnovu rodinných domov a výsledky tretej by mali byť známe do konca septembra:

„To je dokopy 3763 žiadostí a zároveň je vyhodnotených 80 percent žiadostí z tretej výzvy. To znamená, že nám ostáva vyhodnotiť okolo 1800 žiadostí, ktoré sme doteraz dostali.“

O peniaze na rekonštrukciu domov požiadalo 12 386 záujemcov, z toho 1467 ľudí uzatvorilo zmluvu so SAŽP. Obnovu ukončilo 110 osôb, ktorí zaslali žiadosť o vyplatenie príspevku. V prvých výzvach bolo neúspešných približne 800 žiadostí, v tretej výzve je ich zatiaľ 81. Jedným z cieľov bolo nastaviť komunikáciu tak, aby výziev na doplnenie žiadostí bolo čo najmenej.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre