Záujemcovia o nulové eurobankovky si môžu rozšíriť svoje zbierky o unikát s Michalom Bosákom

PrešovZaujímavosti

Autorom grafického návrhu je Rudolf Cigánik.

Mestské informačné centrum v Prešove spustilo predaj novej zberateľskej eurobankovky. Tento jedinečný suvenír zobrazuje slovensko-amerického bankára zo Šariša Michala Bosáka. Ako uviedla tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, nová suvenírová bankovka je exkluzívnou zberateľskou záležitosťou, ktorá je vytlačená v obmedzenom náklade:

„Prešovská bankovka je jedna z historicky prvých slovenských MEMOEURO suvenírových bankoviek od nemeckej spoločnosti EUROSCOPE. Je na nej vyobrazený slovensko-americký bankár zo Šariša – Michal Bosák. Autorom grafického návrhu bankovky je akademický maliar, popredný slovenský rytec poštových známok Rudolf Cigánik z Handlovej.“

Foto
Nová eurobankovka s Michalom Bosákom / Mesto Prešov

Bankovky boli vytlačené v Holandsku v limitovanom náklade 5000 kusov. Každá z nich má iné výrobné číslo, preto sú to unikáty. Suvenír je vyrobený zo 100-percentne bavlneného papiera, ktorý sa používa aj pri výrobe skutočných bankoviek. Zároveň má ochranné prvky, čím je zabezpečený proti zneužitiu pri použití v čítačkách bankoviek alebo v automatoch.

Komentáre