Zavedenie zónovej tarify na východe sa zatiaľ odkladá

VýchodSpravodajstvo

Odborári žiadajú zachovanie výšky cestovného pre zamestnancov a ich rodinných príslušníkov.

K zavedeniu zónovej tarify na východnom Slovensku od augusta nedôjde. Dôvodom je neuzavretie dodatkov medzi dopravcom SAD Poprad a Prešovským samosprávnym krajom. Plánovaná zmena tarify by sa mala dotknúť aj zamestnaneckých dopravných zliav, odborári s ich znižovaním nesúhlasia. Žiadajú zachovanie výšky cestovného pre zamestnancov a ich rodinných príslušníkov v súčasnej podobe.

„Boli sme nemilo prekvapení, keď zrazu v tej novej úprave cestovného sa upustilo od doterajších zliav. Zľavy síce budú, ale oproti súčasnému stavu idú 5 až 10-násobne vyššie. To znamená, že to bude mať určitý sociálny dopad na zamestnancov a ich rodiny,“ skonštatoval člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Keďže sa aj v rámci novej tarify predpokladalo s benefitmi pre zamestnancov a ich rodinných príslušníkov, oproti súčasnému stavu by podľa košickej župy nedošlo k zhoršeniu situácie. Kraje hradia autobusovým dopravcom každý rok garantovaný zisk, z ktorého môžu poskytovať zamestnanecké bonusy.

„Nová tarifa v prímestskej autobusovej doprave, ktorú chcel zaviesť Košický a Prešovský samosprávny kraj, predpokladala zľavu 80 percent z cestovného pre zamestnancov dopravcov. Táto zmena bola prerokovaná so všetkými zmluvnými autobusovými spoločnosťami na východe Slovenska, ktoré poskytujú služby pre Košický a Prešovský samosprávny kraj a ani jedna z nich nemala k návrhu výhrady a nepredniesla iný návrh,“ vysvetlila hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Anna Terezková s tým, že ak by  zamestnanci mali požiadavku na zvýšenie zamestnaneckých benefitov, môžu o ne žiadať svojho zamestnávateľa, v tomto prípade autobusové spoločnosti.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre