Zažite netradičnú Noc múzeí a galérií

VýchodKultúra

Program sa presúva do online priestoru.

Na tretí májový víkend tradične pripadá Noc múzeí a galérií. Aj to zasiahla prvá vlna pandémie, a preto boli podujatia presunuté práve na 14. november. Situácia v kultúrnej oblasti sa naďalej nezlepšila. Druhá vlna priniesla aj zákaz vychádzania či organizovanie hromadných podujatí, pod ktoré rozhodne patrí aj táto akcia. Aj napriek tomu sa ale mnohé kultúrne inštitúcie rozhodli preniesť Noc múzeí a galérií do online priestoru.

„Budeme spomínať na roky minulé pomocou prezentácie, ktorú pustíme online. Tiež pripravujeme zvláštnu videoupútavku vecí, ktoré si my, múzejníci, myslíme, že by návštevníci nemali vynechať pri najbližšej návšteve, keď sa už bude dať prísť do Východoslovenského múzea. O 17.00 hod. farebne vysvietime historickú účelovú budovu tak, ako každý rok počas Noci múzeí,“ uviedla pre Rádio Košice Katarína Ščerbanovská z Východoslovenského múza.

Už tradične sa Noc múzeí a galérií organizuje naprieč celým Slovenskom, tento rok to bude naprieč internetom. Program pripravila aj Východoslovenská galéria (VSG), čo potvrdila jej PR a marketingová manažérka Lucia Lendelová:

„Prebiehať bude na facebookvej stránke. Program bude od 17.00 do 22.00 hod. s tým, že na ňom predstavíme nielen naše výstavné programy, ale zameriame sa aj na programy pre deti a najmenších, knižnicu VSG a publikačnú činnosť.“

Foto
Východoslovenská galéria / TASR

Aj Banícke múzeum v Rožňave sa tradične zapája do tohto podujatia, program sa ale tiež presúva do online priestoru.

„V rámci Noci múzeí a galérií 2020 Banícke múzeum si pripravilo virtuálnu prehliadku všetkých našich sprístupnených expozícií a takisto aj prebiehajúcich výstav. Sú tu expozície v Zážitkovom centre Sentinel, Expozícia baníctva a hutníctva Gemera, potom tam máme Čas pary, Expozíciu prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí. V galérií na Námestí baníkov 25 máme momentálne inštruované dve výstavy,“ povedal riaditeľ Baníckeho múzea Pavol Lackanič.

Ako skonštatovala kultúrno-propagačná manažérka Múzea Betliar Judita Krajčiová, ponúkajú veľkolepý a symbolický program:

„Rozhodli sme sa tak ako po iné roky pre fanúšikov nášho múzea pripraviť prekvapenie. Bude to vo forme ohňostroja v sobotu o 18.00 hod. a bude to na lúke pred kaštieľom. Ohňostroj bude akýmsi symbolom nádeje, teda svetlom na konci pandemického tunela a budeme pri tom myslieť na všetky múzeá a galérie, ale aj všetkých ľudí, ktorí sa ocitli v tejto náročnej situácii. Ohňostroj nie je verejným podujatím, keďže zostávame zodpovední. Je to taká symbolická záležitosť.“

Na Zemplíne bude sprístupnená nová výstava s názvom Klenotnica, a to formou online vysielania na facebookovom profile múzea. Ako doplnila riaditeľka Zemplínskeho múzea Stanislava Rovňáková, pripravená je komentovaná prehliadka:

„V Klenotnici máme inštalované vzácne, naozaj mimoriadne predmety a exponáty. Časť z nich pochádza zo zbierok Zemplínskeho múzea v Michalovciach a časť máme vypožičanú, napríklad z farských úradov zo Starého, Michaloviec, a dokonca aj z Arcibiskupského úradu v Košiciach.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre