Zberateľstvo na Slovensku ešte nevymrelo

SlovenskoZaujímavosti

Ľudia aj naďalej zbierajú známky, mince i odznaky.

Zbieranie známok má ešte stále svojich verných fanúšikov. V dnešnom ponímaní sa tomuto netradičnému koníčku venuje aj Košičan Teodor Magda. Známky zbiera už 40 rokov, odkedy ich začal odlepovať nad parou, a ešte stále ho to neprestalo baviť.

„Niekedy je razítkovaná známka drahšia ako nerazítkovaná, inokedy je to opačne. Ubúda zberateľov, tým pádom sú tie známky defacto tovar. Je veľa materiálu a malý záujem,“ prezradil zberateľ známok Teodor Magda.

Filatélia, teda zbieranie poštových známok, nie je len o zakladaní si ich do albumov. Často ide o odbornú manipuláciu, pri ktorej pomôže lupa, rôzne UV lampy či zúbkomery. Dobrým pomocníkom je aj pinzeta, katalóg či zásobník. A to hlavne kvôli tomu, aby človek nekupoval, ako sa hovorí mačku vo vreci. Pretože v obehu môže byť aj mnoho falzifikátov.

Najvzácnejšou československou známkou je zelená rakúsko-uhorská známka s obrátenou pretlačou „Pošta Československá 1919". Jej pôvodná cena bola štyri koruny, dnes sa jej hodnota šplhá až na sumu 260-tisíc eur. Medzi vzácne kusy sa však radia aj také, ktoré nazývame chybotlače.

„Spomenúť môžeme napríklad emisie Europa Marián Čunderlík z roku 1993, v tomto prípade pri tlači vypadla červená farba, alebo emisiu Prezident Michal Kováč z toho istého roku, keď bola pri tlači vynechaná nominálna hodnota,“ povedala hovorkyňa Slovenskej pošty Martina Macková.

Foto
Zberatelia si môžu vymieňať svoje poklady aj na burzách / TV KOSICE

Mince Márie Terézie pod kvetináčom

Zberateľstvu sa venuje aj Ján Tóth, člen Slovenskej numizmatickej spoločnosti. Ten však nezbiera známky, ale rôzne mince. A ako sa k tomu dostal? Pomerne jednoducho.

„Keď som mal šesť rokov, mamka presádzala kvety pod oknom a vyhrabala tam štyri medené mince od Márie Terézie, a to bol základ mojej zbierky. Odložil som si ich a začal som sa zberateľstvu venovať. Z rodiny mi podávali nejaké mince, ale aj moji známi a spolužiaci mi nejaké dali,“ opísal svoje začiatky Tóth.

Ako ďalej uviedol, v súčasnosti sa môžu ľudia dostať k rôznym významným minciam. Veď len každý štát európskej menovej únie, okrem toho, že vydáva aj bežné platidlá, môže vydať aj pamätnú dvojeurovú mincu. Tieto, ale aj iné kúsky si potom môžu zberatelia vymeniť na rôznych burzách či aukciách. Cenné sú aj rôzne odznaky. Napríklad i tie z Medzinárodného maratónu mieru.

„Odznaky, ktoré nemajú náväznosť prestanú zaujímať zberateľov. Ale maratón máme od roku 1924. Pre zberateľov sme vlani vydali katalóg maratónskych odznakov a medailí. Potom sa to ľahšie zbiera, lebo v niektorých rokoch sú rôzne farby, a k tomu je sa ťažko dostať. Vážim si mince a vážim si odznaky, veď predsa niekto to navrhol, niekto to vydal, je za tým práca a taký odznak, to je malé umelecké dielko,“ ozrejmil Vladimír Šipoš zo Slovenskej numizmatickej spoločnosti.

Celoslovenská burza zberateľov bude v Košiciach najbližšie 18. júna v Kultúrno-spoločenskom centre na Jedlíkovej ulici.

 

Autor: DIANA SEMANOVÁ

Komentáre