Zbierka humanitárnej pomoci, call centrum či lôžka: Košice sa pripravujú na príchod Ukrajincov

KošiceVojna na Ukrajine

Momentálne sú potrebné postele, posteľná bielizeň, spacie vaky, zdravotnícke pomôcky, ohrievače, jednorazový riad či trvanlivé potraviny.

Aj metropola východu pomáha Ukrajincom, ktorí prichádzajú na Slovensko kvôli ruskej invázii. Košická samospráva má aktuálne pripravených 500 lôžok pre Ukrajincov. Zároveň plánuje zriadiť call centrum s operátormi hovoriacimi po ukrajinsky a organizuje zbierku humanitárnej pomoci.

„V tejto chvíli nemám informácie, že by niekto bol v našich priestoroch ubytovaný. Ak bol, tak to boli krátkodobé prespania. Do konca týždňa by malo byť mesto nastavené na prijatie 5000 utečencov z Ukrajiny, poskytnúť by sme im mohli krátkodobé bývanie v našich telocvičniach,“ skonštatoval primátor mesta Košice Jaroslav Polaček s tým, že metropola východu by mala vedieť prijať 25-tisíc Ukrajincov, pričom väčšina z nich tadiaľ len prechádza.

V ukrajinskom Užhorode, ktoré je partnerským mestom Košíc, sú Ukrajinci, ktorí postupujú ďalej. Primátor Užhorodu Bohdan Andriiv avizoval, že približne 12-tisíc ľudí sa pripravuje prekročiť hranicu smerom na Košice. Očakáva sa, že postupne sa bude zvyšovať počet tých, ktorí nemajú zázemie v iných častiach Slovenska či okolitých krajinách.

Mestská polícia (MsP) zvýšila výkon služby na frekventovaných miestach. Od dnešného dňa jej operačné stredisko má aj ukrajinsky a rusky hovoriacich pracovníkov. Pre Ukrajincov pripravujú informačné letáky či webovú stránku v ukrajinskej verzii a od stredy 2. marca by malo fungovať aj call centrum.

Košická samospráva na základe listu od vedenia Užhorodu spustila zbierku humanitárnej pomoci. Momentálne sú potrebné postele, posteľná bielizeň, spacie vaky, zdravotnícke pomôcky, ohrievače, jednorazový riad či trvanlivé potraviny.

Občania môžu z Ružínskej ulice do suterénu magistrátu nosiť takúto materiálnu pomoc od 8.00 do 20.00 hod.,“ uviedol Polaček, ktorý doplnil, že čoskoro by mal byť k dispozícii aj transparentný účet.

Mesto pristúpilo k takzvanému systému triedenia pomoci, chystajú aj dotačnú schému. Občianske združenia či jednotlivci sa môžu prihlásiť na webovej stránke srdcevmeste.sk a uviesť, akú pomoc vedia poskytnúť. Splnomocnencom pre humanitárnu pomoc utečencom z Ukrajiny v Košiciach sa stal Roman Dohovič.

Viceprimátorka mesta Košice Lucia Gurbáľová potvrdila, že v procese príprav je aj začlenenie ukrajinských detí do výchovno-vzdelávacieho procesu v košických školách:

„Rovnako sa pohrávame s myšlienkou, že by sme pre nich otvorili školské zariadenia, aby mohli eliminovať stres a nepríjemné prostredie. Musíme nastaviť legislatívny proces tak, aby sme ich mohli oficiálne integrovať do výchovno-vzdelávacieho procesu.“

 

Zdroj: TASR 

Komentáre