Rodiny z rómskych komunít si v Zborove postavili nové legálne domy

VýchodSpravodajstvo

Stavby aktuálne čakajú na kolaudáciu.

V obci Zborov došlo s podporou Inovačného partnerského centra (IPC) a organizácie Projekt DOM.ov k výstavbe nových rodinných domov. Šesť rodín z rómskej komunity si tak svojpomocne vytvorili svoje vlastné bývanie, stavby aktuálne čakajú na kolaudáciu. 

Projekt bol prezentovaný v pondelok (13.5.) na IPC informačnom dni v Šerédyho kaštieli v Zborove. Hlavnou témou štvrtého ročníka bola práve svojpomocná výstavba domov. Obyvatelia marginalizovanej komunity v Zborove si tak za vlastné našetrené peniaze od obce odkúpili stavebné pozemky, vzali úver a zafinancovali všetok stavebný materiál a ďalšie náklady. Výstavba začala ešte minulý rok v januári, rodiny podporila aj samotná obec a Prešovský samosprávny kraj.

Foto
IPC a Projekt DOM.ov realizujú tento projekt nielen v okolí Bardejova, ale aj na Spiši či pri Vranove nad Topľou / facebook.com/inovacne

IPC a Projekt DOM.ov realizujú tento projekt nielen v okolí Bardejova, ale aj na Spiši či pri Vranove nad Topľou.

„Svojpomocná výstavba domov nie je len o stavaní múrov, ale hlavne o vyriešení obrovského množstva problémov v komunite, ktoré nedovoľujú položiť ani len základný kameň novej stavby. Zvládnutie množstva náročných procesov, ktoré si vyžadujú rozsiahlu koordináciu a angažovanosť rôznych inštitúcií, v kombinácii s usilovnou prácou a zodpovedným prístupom ľudí z komunity prináša skvelé výsledky,“ vyjadril sa riaditeľ IPC Jozef Šimko.

 

Zdroj: TASR

Komentáre