Zdravotné ID v telefóne môže pomôcť zachrániť život

SlovenskoSpravodajstvo

K informáciám sa dá dostať aj v zamknutom mobile.

Dôležité informácie o vašom zdravotnom stave aj kontakt na blízku osobu. Nielen to, ale aj oveľa viac si môžete jednoducho vyplniť vo svojich mobiloch pomocou funkcie zdravotné ID. Pomôcť tak viete sebe, ale aj záchranárom v prípade núdze. K informáciám sa dá dostať aj v zamknutom telefóne.

„Človek si v tejto aplikácii dokáže vyplniť všetky dôležité informácie, nielen o svojom zdravotnom stave. V prípade akútnych zdravotných stavov je potrebné mať vyplnené minimálne diagnózy, na ktoré sa človek lieči, lieky, ktoré užíva, alergie a kontakt na blízku osobu, ktorú v prípade potreby môžeme kontaktovať,“ za košickú záchranku uviedla Michaela Baranová.

Foto
V praxi sa však s vyplnenými údajmi stretávajú záchranári len zriedkavo / Pixabay

Odborník na technológie Ondrej Macko pre Rádio Košice uviedol, že ide o bezpečnú alternatívu pomoci:

„Tieto údaje pomocou funkcie SOS sa dajú načítať, samozrejme tak vie urobiť ktokoľvek, kto našiel váš telefón, takže treba si to posúdiť, či je to pre vás dôležité alebo nie. Nemusíte si to dať. Viem ale o tom, že tieto údaje boli použité v zahraničí na to, aby bola lepšie podaná prvá pomoc. Na Slovensku sa ľudia, naozaj, toho boja, a dokonca ani nevedia, že takéto niečo existuje.“

Ako dodal, telefón nesmie byť vybitý ani rozbitý. Zdravotné ID je priamou aplikáciou operačného systému iOS alebo Android. Vyplniť si ho môžete v nastaveniach telefónu. Funkcia zdravotné ID môže ľudom pomôcť aj pri strate telefónu. 

„Mne sa už stalo, že som našiel mobilný telefón a bolo tam vypísané len krstné meno a priezvisko a toto som si potom vyhľadal na internete, že o koho ide, a tomu dotyčnému som zavolal a telefón vrátil. Ale v tomto prípade nešlo o zabezpečovacie údaje, typu lekárske, ale bolo to len krstné meno. Ďalšie údaje tam ten človek nemal vypísané,“ dodal Macko.

Podľa záchranárov sú informácie o zdravotnom stave v mobile vhodné nie len pri urgentnej zdravotnej starostlivosti, ale aj pri hospitalizácii v nemocnici. V praxi sa však s vyplnenými údajmi stretávajú len zriedkavo.

„V prípade, že sa pacient dostane do zdravotníckeho zariadenia mimo záchrannej služby a jeho stav sa náhle zmení, vedia tieto informácie použiť aj zdravotníci v nemocniciach. Odporúčame preto ľuďom s touto možnosťou mať zdravotné ID vyplnené aj pre tento prípad,“ doplnila Baranová.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre