Zelený štvrtok je pripomienkou kňazstva a ustanovením Eucharistie

SlovenskoSpravodajstvo

Súčasťou svätej omše na pamiatku Pánovej večere je aj obrad umývania nôh.

Katolíci, evanjelici a veriaci ďalších kresťanských cirkví aktuálne prežívajú Veľký alebo Svätý týždeň. Po ňom oslávia najväčšie sviatky kresťanského cirkevného roka – Veľkú noc. Na Zelený štvrtok sa začína posvätné Trojdnie, ktoré trvá počas Veľkého piatka a Bielej soboty až do rána Veľkonočnej nedele. Zelený štvrtok je dňom Poslednej večere a sviatkom kňazského spoločenstva.

„Zelený štvrtok je odvodený od zelenej farby olivového oleja, ktorý sa svätí počas omše svätenia olejov. V dopoludňajších hodinách vo všetkých katedrálach sveta sa zvyčajne svätí olivový olej zmiešaný s rôznymi ďalšími komponentmi. Sú z toho vyrobené tri druhy olejov, ktoré majú trojaké určenie. Od farby týchto olejov, ktorá je zelená, takisto od farby olivy, ktorá okolo Stredozemného mora v tom čase sa zelenie, je odvodený názov tohto dňa.

V dopoludňajších hodinách v rímskokatolíckej cirkvi sa schádzajú kňazi po jednotlivých diecézach so svojím biskupom, ktorý pri tejto omši svätenia olejov posvätí trojaký olej – olej katechumenov, olej chorých a krizmu. Tieto oleje sa potom počas najbližšieho roka používajú pri sviatosti krstu, birmovania alebo pri pomazaní tých, ktorí odchádzajú na večnosť. Je to sviatok kňazského spoločenstva, keď si biskup s kňazmi pripomína to, čo sa večer udeje vo večeradle, kde Kristus ustanoví Eucharistiu a kňazstvo,“ uviedol rímskokatolícky kňaz Peter Zubko.

Foto
Obrad umývania nôh  / TASR

Vo večerných hodinách sa uskutoční svätá omša na pamiatku Pánovej večere, pri ktorej kňaz umýva mužom nohy, čo potvrdil aj Zubko:

„V tento večer bola ustanovená aj sviatosť kňazstva, pretože len kňaz môže vysluhovať Eucharistiu. Pri tejto omši sa pripomína Kristova pokora a služobný rozmer jeho pôsobenia na zemi, a preto sa už aj v túto omšu pridáva osobitný obrad umývania nôh, ktorý je vyjadrením pokory, ktorú mal Kristus.“

Ako skonštatoval gréckokatolícky kňaz Martin Mráz, veriaci východného obradu slávia tento deň podobne:

„U gréckokatolíkov sa tento deň nevolá Zeleným štvrtkom, ale Veľkým štvrtkom, lebo nás upozorňuje na veľké tajomstvá, ktoré sa dejú. Počas tohto dňa si gréckokatolícka cirkev spomína na dve udalosti z Ježišovho života. Prvou je ustanovenie kňazstva a druhou je ustanovenie Eucharistie. V tento deň sa všetci kňazi stretávajú so svojím biskupom v katedrále, kde počas liturgie si práve pripomínajú to, že Ježiš Kristus je počiatok nášho kňazstva. Zároveň nám ukazuje, ako to kňazstvo žiť. Biskup vyberúc z dvanástich kňazov im umýva nohy.“

Komentáre