Situácia so zemetraseniami je na Islande miernejšia, hrozí však sopečná erupcia

SvetSpravodajstvo

V krajine je vyhlásený mimoriadny stav.

Seizmická aktivita na juhozápade Islandu ustúpila, rieka magmy dlhá 15 kilometrov, ktorá tečie pod polostrovom Reykjanes, je ale naďalej aktívna. Z mesta Grindavík evakuovali už stovky ľudí, vedci očakávajú sopečnú erupciu.

Na núdzový stav upozornilo cestujúcich aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a apeluje, aby rešpektovali pokyny miestnych úradov a polície:
„Zároveň odporúčame sledovať varovania miestnych médií a taktiež informácie Islandského meteorologického ústavu.

Polostrov od dnešnej polnoci zasiahlo viac ako 500 zemetrasení, boli však slabšie ako počas predošlých dvoch dní. Otrasy spôsobili pokles pôdy a na povrchu sa tak objavili trhliny. Medzinárodné letisko Keflavík, ktoré sa nachádza neďaleko mesta Grindavík, zatiaľ funguje normálne.

Foto
Nariadená bola preventívna evakuácia / TASR

„Bohužiaľ, najpravdepodobnejšia strana erupcie sa zdá byť v rámci hraníc mesta Grindavík,“ uviedol profesor vulkanológie na Islandskej univerzite Thor Thordason. Magma podľa neho môže byť menej ako 800 metrov pod povrchom a erupcia vyzerá byť bezprostredná.

Pri sopke Fagradalsfjall na polostrove Reykjanes zaznamenali v uplynulých týždňoch tisícky otrasov. Okrem erupcie, ktorá sa udiala v roku 2021, bol polostrov 800 rokov vulkanicky nečinný. Intenzívna seizmická aktivita vo štvrtok (9.11.) viedla tiež k zatvoreniu kúpeľov Modrá lagúna, ktoré sú najznámejšou turistickou atrakciou ostrova.

Islandské úrady z hrozby sopečnej erupcie vyhlásili mimoriadny stav.

 

Zdroj: SITA

Komentáre