Zemetrasenie s magnitúdou 6,8 si v Maroku vyžiadalo najmenej 1000 obetí

SvetSpravodajstvo

Aktualizované 17.35 hod.

Maroko v noci z piatka na sobotu zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,8, pri ktorom zomrelo minimálne 1037 ľudí. Tamojšie ministerstvo vnútra oznámilo, že ďalších 1204 osôb utrpelo zranenia, pričom 721 obyvateľov je vo vážnom stave. Tieto štatistiky sa pravdepodobne navýšia. Záchranári sa postupne dostávajú do odľahlých oblastí. Úrady tvrdia, že škody nastali mimo miest.

Foto
Bolo to najsilnejšie zemetrasenie, aké zasiahlo Maroko za uplynulých sto rokov / TASR

Množstvo ľudí strávilo noc v uliciach. Kráľovské marocké ozbrojené sily varovali, že hrozia následné otrasy. Jeden z nich mal magnitúdu 4,9. Tie bolo cítiť v okruhu 400 kilometrov, a to aj v Marrakéši, Agadire, Rabate a Casablance či v Španielsku, Portugalsku aj Alžírsku. Otrasy zničili horské dediny aj mnohé budovy vrátane pamiatok zapísaných do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Americký geologický ústav (USGS) spresnil, že k zemetraseniu došlo v pohorí Vysoký Atlas v hĺbke 18,5 kilometra. Jeho epicentrum sa nachádzalo približne 72 kilometrov juhozápadne od Marrákeša, kde tiež spôsobilo rozsiahle škody. USGS tvrdí, že to bolo najsilnejšie zemetrasenie, aké zasiahlo túto časť severnej Afriky za uplynulých sto rokov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí zatiaľ neeviduje, že by medzi obeťami či zranenými po zemetrasení v Maroku mali byť Slováci.

„Sme však naďalej v kontakte s tamojšími úradmi a situáciu preverujeme,“ uviedol komunikačný odbor rezortu diplomacie s tým, že eviduje 25 Slovákov, ktorí sa dobrovoľne zaregistrovali pred cestou do Maroka:

„Týchto sme i my proaktívne kontaktovali. Skutočný počet občanov Slovenskej republiky v Maroku bude však pravdepodobne vyšší.

Zastupiteľský úrad kontaktovali viacerí Slováci v Maroku, respektíve ich príbuzní, avšak komunikáciu sťažovali výpadky mobilných sietí. Slováci a ich rodinní príslušníci sa môžu v prípade núdze obrátiť na číslo diplomatickej služby Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Madride na telefónnom čísle +34 609 002 803, ktorého krajinou pôsobnosti je aj Maroko.

Prezidentka Zuzana Čaputová v tejto súvislosti zaslala kondolenčný telegram marockému kráľovi Muhammadovi VI. V mene občanov Slovenskej republiky vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí a zraneným zaželala skoré uzdravenie:

„Vaše Veličenstvo, v tejto pohnutej chvíli som myšlienkami s vami a želám vám a všetkým obyvateľom Maroka najmä mier, pokoj a bezpečie.“

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre