Zemetrasenie v Maroku má vyše 2000 obetí

SvetSpravodajstvo

Krajina vyhlásila trojdňový štátny smútok.

Marocké ministerstvo vnútra oznámilo, že počet obetí piatkového (8.9.) zemetrasenia s magnitúdou 6,8 stúpol na minimálne 2012 ľudí. Zároveň najmenej 2059 osôb sa zranilo, pričom medzi nimi je 1404 občanov v kritickom stave. Najviac obetí je v provinciách al-Hauz, ktorá bola epicentrom zemetrasenia, a v provincii Tárúdánt.

Úrady sa stále mobilizujú, aby zintenzívnili záchranné a pátracie operácie a evakuovali zranených. Silné otrasy pocítili aj pobrežné mestá Rabat, Casablanca a as-Sawíra. Zemetrasenie spôsobilo rozsiahle škody. Vystrašení obyvatelia a turisti uprostred noci utekali do bezpečia.

Foto
Zemetrasenie malo magnitúdu 6,8 / TASR

Predstavitelia krajiny sa stretli na krízovom zasadnutí pod vedením kráľa Muhammada VI.:

„Bolo rozhodnuté držať tri dni štátny smútok a vyvesiť štátne vlajky na pol žrde na všetkých verejných budovách. Panovník tiež vyjadril úprimné poďakovanie Marockého kráľovstva všetkým bratským a priateľským krajinám, ktoré prejavili solidaritu s marockým ľudom, ako aj tým, ktorí mu chcú poskytnúť pomoc za týchto mimoriadnych okolností,“ píše sa vo vyhlásení kráľovského paláca.

Muhammad VI. vydal pokyny na podporu národných krvných bánk a na zabezpečenie pitnej vody, potravín, stanov a prikrývok v zasiahnutých oblastiach. V krajine sa dnes uskutoční modlitba za neprítomných, ktorou si obyvatelia uctia pamiatku obetí.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre