Aktualizované 14.20 hod.
V Turecku a Sýrii pokračuje vyslobodzovanie ľudí z trosiek zrútených budov po silnom zemetrasení. Záchranári počas mrazivej noci vlastnými rukami prehrabávali trosky a hľadali ľudí, ktorí prežili jednak zemetrasenie, ale aj následnú sériu dotrasov.
Počet obetí v oboch krajinách stúpol nad 5000. Záchranné tímy hlásia, že vyše 5600 budov v niekoľkých mestách je zrovnaných so zemou, vrátane mnohoposchodových bytových domov, ktoré boli plné spiacich obyvateľov, keď udrelo prvé zemetrasenie.
V tureckom meste Gaziantep, ktoré je domovom nespočetného množstva utečencov pred občianskou vojnou v Sýrii, záchranári prehľadávali trosky, ale s krikom sa rozbehli preč, pretože blízka budova sa zrazu bez varovania zrútila.
Prvé zemetrasenie bolo také silné, že ho cítili až v Grónsku. Pomoc prisľúbili desiatky krajín vrátane Slovenska. Včera (6.2.) odcestoval do oblasti aj slovenský záchranársky tím rezortu vnútra, ktorý tvorí desať príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a päť príslušníkov Horskej záchrannej služby.
Vo väznici na severozápade Sýrie, kde sú zadržiavaní prevažne členovia teroristickej organizácie Islamský štát, došlo po zemetrasení k vzbure a najmenej 20 väzňov ušlo.
Incident vo väzení v Rádžá nasledoval po decembrovom útoku členov IS na bezpečnostný komplex v ich bývalej faktickej sýrskej metropole Rakka a cieľom bolo oslobodiť džihádistov z tamojšej väznice. Útok bol prekazený, ale zahynulo šesť príslušníkov bezpečnostných síl vedených Kurdmi, ktorí tú oblasť kontrolujú.
Konflikt v Sýrii sa začal v roku 2011 surovým potlačením pokojných protivládnych protestov a vystupňoval sa až tak, že sa doň zapojili zahraničné veľmoci a džihádisti z celého sveta. Zahynulo v ňom takmer pol milióna ľudí a o domov prišla približne polovica predvojnového obyvateľstva Sýrie, pričom mnohí našli útočisko v Turecku.
Zdroj: TASR