Spustenie projektu je naplánované najskôr na rok 2029.
Na Zemplíne by mohlo v najbližších rokoch pribudnúť pár desiatok veterných turbín. Zámer postaviť v katastroch obcí Pakostov, Turcovce, Hrubov a Černina veternú elektráreň prezentovala spoločnosť WSB Invest. Jej projektový manažér Ján Lacko pre Rádio Košice uviedol, že táto lokalita disponuje veľmi výhodnými prírodnými podmienkami. Cieľom je podľa neho prispieť k energetickej sebestačnosti regiónu s minimálnym vplyvom na životné prostredie:
„Lesy ani hospodárska pôda nebudú výrazne dotknuté, turbíny zaberú len malé plochy. Zachová sa tak rekreačné aj hospodárske využitie územia. Momentálne prebiehajú úvodné konzultácie s obcami. Ak bude mať projekt podporu samospráv a ich obyvateľov, elektráreň plánuje spustiť najskôr v roku 2029.“
Podporu starostov investor prevažne má, o obyvateľoch sa to už ale povedať nedá. Tí sa obávajú ničenia prírody, zvýšeného hluku aj väčšieho pohybu nákladných áut po miestnych komunikáciách. V spoločnom vyjadrení obcí Černina a Turcovce nám samosprávy uviedli, že preto so zhotoviteľom plánujú stretnutie s občanmi. Starostka Černiny Silvia Žinčáková dodala, že práve od tejto diskusie sa bude všetko odvíjať:
„Samozrejme, chceme dať slovo nielen investorovi, ale aj ochranárom, príp. odborníkom, aby sme o možnosti vybudovania veterného parku získali čo najviac informácií o dosahu na obec, obyvateľov a aj životné prostredie. Podľa predbežnej komunikácie by výstavba tohto parku znamenala pre obce významnú finančnú pomoc, ktorá by určite pomohla pri rozvoji obcí. Patríme k najmenším obciam v okrese a hospodárime s nízkym rozpočtom. Avšak komplexnejší pohľad na túto tému získame po konzultácii s odborníkmi z oboch strán a, samozrejme, v neposlednom rade budeme prihliadať na názory občanov, nakoľko ich sa táto investícia dotkne najviac.“
V Pakostove sa podľa zaslaného stanoviska poslanci na zastupiteľstve dohodli, že rovnako počkajú až na stretnutie so spoločnosťou, z ktorého chcú odpovede na otázky, čo všetko by to obnášalo mať takéto turbíny nad obcou, aké by boli výhody, či nevýhody. Starostovia sa ale zhodujú, že základným prínosom je príspevok do rozpočtu v sume 23 700 eur za každú turbínu ročne po dobu 30 rokov.
„Výhodou je tiež zníženie ceny za elektrinu pre každého občana. Taktiež vybudovanie ciest k turbínam a cyklociest, ktoré spoja všetkých päť obcí, čo môže slúžiť na cykloturistiku. Nevýhodou môže byť zvýšená hlučnosť zo zvuku vrtule, čo ale nemôžem posúdiť, keďže som sa zo zdravotných dôvodov nemohol zúčastniť stretnutia v Poľsku, kde bol takýto veterný park prezentovaný,“ uviedol starosta Pakostova Jozef Fedorko.
V stanovisku uviedol, že jeho osobný názor je pozitívny najmä vzhľadom na možné získanie financií, ktoré sú pre menšie obce veľmi potrebné. V katastri Hrubova by malo pribudnúť päť turbín zo spomínaného parku. Starosta Štefan Trusák nám uviedol, že aktuálne prebieha prieskum u občanov, ktorý však zatiaľ nie je vyhodnotený:
„Čo sa týka môjho osobného názoru, tak pre obec a jej obyvateľov by to bol prínos. Zatiaľ je to v štádiu ponuky, nemáme ešte žiadne stanoviská od štátnych orgánov na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Na základe výsledku prieskumu obyvateľov a stanovísk vplyvu na životné prostredie sa obecné zastupiteľstvo rozhodne, či to schváli alebo nie.“
Ján Lacko z WSB Invest dodáva, že stretnutia s občanmi plánujú v úvode júna. Chcú ich najmä upokojiť v súvislosti s negatívnymi dopadmi a podotýkajú, že obce získajú aj financie z prenájmu pôdy:
„Vnímame, že časť obyvateľov má obavy najmä z hluku. Turbíny však plánujeme umiestniť minimálne tisíc metrov od najbližších obydlí, pričom už vo vzdialenosti cca 400m nebude hluk z turbín pôsobiť rušivo. Budeme radi, ak ľudia dajú tejto príležitosti pre rozvoj svojho regiónu šancu a nezastavia ho predčasne ešte pred samotným procesom EIA, ktorý dá odpovede na všetky otázky ohľadom prípadných vplyvov na životné prostredie.“
Predpokladané náklady na vybudovanie Veterného parku Laborec so 17 turbínami sú 150 miliónov eur.
Autor: RÁDIO KOŠICE