Zemplínske samosprávy pomáhajú seniorom

VýchodKoronavírus

Opatrovateľky ich sprevádzajú k lekárovi či nakupujú potraviny a lieky.

Pandémia koronavírusu je síce založená na bezpečnej izolácii od ostatných ľudí, často chceme odstupom chrániť najmä našich seniorov. Napriek tomu sú im zemplínske mestá nápomocné najmä prostredníctvom svojich opatrovateľov. V Humennom pôsobí 90 domácich a 12 profesionálnych opatrovateliek, ktoré nakupujú pre seniorov potraviny, lieky a v prípade potreby ich sprevádzajú k lekárovi.

„Zvýhodnenia sa týkajú napríklad aj príspevkov na stravovanie pre takmer 1500 seniorov, ktorí spĺňajú požadované kritériá. Na území mesta je dovedna 11 stravovacích zariadení, kde je možné benefit uplatniť buď osobným odberom, alebo formou donášky,“ uviedla pre Rádio Košice Veronika Lattová z Mestského úradu v Humennom.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Samospráva finančne podporuje aj viaceré organizácie v meste, ktoré pomáhajú seniorom s rôznymi požiadavkami. Slovenský Červený kríž prepravuje starších do zdravotníckeho zariadenia. Lattová skonštatovala, že seniori sa tiež môžu spoločensky realizovať v denných centrách:

„Na území mesta sú od 2. septembra opäť otvorené tri denné centrá – na Laboreckej, Štefánikovej a Duchnovičovej ulici. Ich prevádzka je v aktuálnom treťom stupni ohrozenia v režime kompletne zaočkovaní a v obmedzenej kapacite. Členky centier majú na programe rôzne aktivity. Zúčastnili sa tiež na prednáške ohľadom pandémie a súčasnej situácii, ktorú poskytol Regionálny úrad verejného zdravotníctva.“

Hovorkyňa mesta Michalovce Iveta Palečková informovala, že mesto zamestnáva takmer 100 opatrovateľov, ktorí pomáhajú starším priamo v ich domácnostiach, avšak denné centrá zatvorili:

„Nateraz sme pozastavili činnosť denných centier pre seniorov. V prípade potreby, respektíve požiadavky zo strany seniorov vieme byť nápomocní pri registrácii na očkovanie, prípadne zabezpečení nákupov, a to predovšetkým prostredníctvom opatrovateľskej služby.“

Mesto Snina poskytuje seniorom a osobám s ťažkým zdravotným postihnutím nákup a dovoz potravín.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre