Ženskou víťazkou dvojhry na US Open sa stala Kanaďanka Andrescuová

SvetŠport

Ešte len devätnásťročná kanadská tenistka Bianca Andrescuová zvíťazila vo finále ženskej dvojhry nad turnajovou osmičkou a šesťnásobnou newyorskou šampiónkou Američankou Serenou Williamsovou 6:3, 7:5.

Svoj prvý grandslamový titul získala Andrescuová ako nasadená pätnástka. Trofej z podujatia veľkej štvorky získala už pri štvrtej účasti v hlavnej súťaži, na US Open zažila premiéru. Kanaďanka tak napodobnila Američanku Monicu Selešovú, ktorej sa takýto úspech podaril na Roland Garrros v roku 1990. Vo Flushing Meadows zarobila Andrescuová prémiu vo výške 3,85 milióna dolárov a 2000 bodov do svetového rebríčka WTA. V pondelňajšom vydaní bude prvýkrát v top desiatke, úspech z US Open jej zaistí piatu priečku.

Foto
Bianca Andrescuová  / TASR

Serena Williamsová zažila štvrtú neúspešnú účasť vo finále grandslamu za sebou. Američanka opäť oddialila zisk svojho 24. grandslamového titulu v singli a vyrovnanie absolútneho rekordu Austrálčanky Margaret Courtovej. Nestala sa tak štvrtou mamou v Open ére s grandslamovým titulom a nepripojila sa k Austrálčankám Courtovej s Evonne Goolagongovou a k Belgičanke Kim Clijstersovej.

Serena začala nervózne, hneď v úvodnom geme stratila servis kvôli dvom dvojchybám. Andrescuová si udržiavala vysokú percentuálnu úspešnosť prvého podania a darilo sa jej aj na returne. Za stavu 4:2 nedokázala využiť tri brejkbaly, ale v deviatom geme opäť zobrala Serene Williamsovej servis a ovládla prvý set.

Kanaďanka získala väčšiu istotu a rýchlo sa dostala do vedenia 2:0. Williamsová síce kontrovala rebrejkom, ale vo štvrtej dvojhre nezvládla forhend a Andrescuová jej odskočila na 3:1. Darilo sa jej aj v ďalšom brejku a vypracovala si vedenie 5:1. Pri vlastnom servise mala k dispozícii mečbal, ktorý Serena odvrátila a naštartovala sa k výbornému výkonu. Vyrovnala na 5:5, no Andrescuová si ustrážila záver setu. V dvanástom geme využila druhý mečbal a upravila vzájomnú bilanciu so Serenou Williamsovou na 2:0. V auguste ju pokorila vo finále turnaja WTA v Toronte, ktoré Američanka skrečovala za stavu 1:3 pre bolesti chrbta. Andrescuová si tak v tomto roku vylepšila bilanciu proti hráčkam hráčkam z elitnej svetovej desiatky na 8:0.

ženy - dvojhra - finále:
Bianca Andrescupová (15-Kan.) - Serena Williamsová (8-USA) 6:3, 7:5

 

Zdroj: TASR

Komentáre