Žiaci ostanú doma do odvolania. Písomné maturity sa rušia

SlovenskoKoronavírus

Aktualizované 14.15 hod.

Na Slovensku od 12. marca platí mimoriadna situácia v súvislosti so šírením koronavírusu. Tá si vyžiadala viacero obmedzení vrátane zatvorenia výchovno-vzdelávacích zariadení od 16. marca po dobu dvoch týždňov. Nový minister školstva Branislav Gröhling dnes uviedol, že všetky školy na Slovensku budú zatvorené až do odvolania.

Zároveň vyhlásil, že písomné maturity sa v tomto školskom roku rušia. Interná časť maturitnej skúšky, teda ústne maturity, by sa mali uskutočniť do dvoch týždňov od obnovenia výučby. 

„Chceme, aby maturanti tento rok maturovali, a to do 30. júna,“ povedal Gröhling s tým, že ak by opatrenie, ktoré sa týka prerušenej výučby do odvolania nebolo zrušené, sú pripravené také opatrenia, aby študenti do 30. júna zmaturovali.

 

 

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Tento školský rok sa ruší aj Testovanie-9, teda monitor, ktorý píšu žiaci deviateho ročníka základných škôl a študenti štvrtého ročníka osemročných gymnázií. „Prihlášky na stredné školy bude možné podať do 15. mája a potvrdenie lekára nebude možné, aby sme neurobili nával študentov smerom k ambulanciám. Prijímacie pohovory na stredné školy sa uskutočnia najneskôr do 30. júna,“ dodal Gröhling.

Zároveň boli posunuté aj termíny zápisov do základných škôl, ktoré by sa mali uskutočniť od 15. do 30. apríla, ale bez osobnej prítomnosti detí, čo potvrdil aj Gröhling: „Ideálne by to bolo elektronickou formou tam, kde je to možné.“

Podávanie žiadostí do materských škôl bude počas celého mája„Čo sa týka regionálneho školstva, školský rok chceme reálne ukončiť tak, ako je naplánované, teda do 30. júna,“ doplnil Gröhling. Učivo, ktoré sa nestihne prebrať, bude posunuté do ďalšieho ročníka. Minister školstva chce tiež apelovať na Slovenskú rektorskú konferenciu, aby akceptovala tento stav.

 

Zdroj: TASR/SITA 

Komentáre