Zima môže situáciu na Ukrajine ešte viac skomplikovať

EurópaVojna na Ukrajine

Na hraniciach sa očakáva zvýšený nápor odídencov.

Tento týždeň uplynie deväť mesiacov od prepuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine. Kým ruská armáda mala spočiatku prevahu, v júli začali ťahať za kratší koniec. Pomery delostrelectva boli najprv desať k jednej v prospech Ruska a podľa aktuálnych informácií majú Ukrajinci v Chersone dokonca presilu.

Analytik pre zahraničnú politiku Alexander Duleba sa vyjadril k dopadu mobilizácie, ktorú nariadil ruský prezident Vladimir Putin:

„To je posledná snaha zvrátiť tie pomery, ale ukazuje sa, že zatiaľ to nepomáha Rusom výraznejšie zvrátiť tie pomery na fronte, takže ich jediná taktika je teraz terorizmus a terorizovanie civilistov.“

Ruskej armáde dochádzajú vysoko technologické rakety aj pre údajné odmietnutie ich dodania z Iránu. Použitie variantu S-300 by znamenalo, že síce by dokázali trafiť konkrétne mesto, ale bez možnosti presného zacielenia. To by znamenalo ešte viac potenciálnych útokov na civilistov.

„Som presvedčený, že jednoducho to, čo Ukrajina dostane v najbližších dodávkach zbraní, tak to budú systémy protivzdušnej obrany a nevylučujem, keďže Rusi pokračujú v takomto terore, že Ukrajinci dostanú muníciu, ktorá bude mať dlhší dostrel, ako majú HIMARS, zhruba do tých 80 kilometrov. Na ruskej strane sa môžu takisto stať terčom ukrajinských útokov tak, ako to robia Rusi teraz,“ skonštatoval Duleba, ktorý si myslí, že by išlo najmä o logistické trasy vrátane železničnej i námornej dopravy.

Foto
Ukrajinskí vojaci menia svoje pozície v Doneckej oblasti / TASR

Ukrajincom aktuálne na viacerých miestach chýba elektrina, teplá voda či internet. Podľa poradcu premiéra pre cezhraničnú spoluprácu Eduarda Buraša je ťažké predpokladať, kedy sa stav energií vráti do normálu:

„To nie je len jedna oblasť, ktorá bola zasiahnutá, tu máme Ivanofrankovsk, Žitomir, Charkov, Dnipropetrovsk. Zhruba 50 až 60-tisíc ľudí je zasiahnutých v meste Kryvyj Rih, ktoré je jedným z najdlhších miest v Európe. Z jednej strany mesta na druhú je 125 kilometrov, to znamená, ako z Košíc pomaly do Mukačeva. To sú vážne problémy, ktoré sú a vy tomu neviete zabrániť, pretože tie útoky stále pretrvávajú.“

Postup Ukrajiny momentálne komplikujú prichádzajúca zima i zamínované oblasti, ktoré po sebe Rusi zanechávajú, čo potvrdil aj Buraš:

„Bojím sa jedného, že akonáhle udrú prvé mrazy, ktoré prídu, tak sa zvýši nápor na hraničných priechodoch, pretože ľudia sa začnú pohybovať smerom tam, kde je bezpečie a tam, kde môžu nájsť aspoň aké-také teplo.“

Európska únia minulý týždeň schválila trénovanie ukrajinských vojakov v Poľsku, ktorí by mohli striedať či dopĺňať tých na fronte.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre