Zimná výzva: Gazdoráň, jedinečný pohľad na starinského žraloka

VýchodTuristicKE

Slovenská hokejová reprezentácia mala v stredu na programe zápas proti Nemecku v Michalovciach, meteorológovia sľubovali slnečný a jasný deň s modrou oblohou. V hlave mi teda okamžite skrsla myšlienka spojenia týchto faktorov v podobe absolvovania ďalšieho snežného výletu v rámci Zimnej výzvy PSK.

Foto
Pohľad na Starinu a zasnežené kopce v Poľsku / KOŠICE ONLINE

Pohľad na mapu pätnástich vrcholov ukázal ako najideálnejšiu možnosť Nežabec nad Morským okom, no tam som už pred pár týždňami bol a voľba tak padla na absolútne najvýchodnejšie miesto v ponuke – výhľadový Gazdoráň.

Gazdoráň ma lákal už dlhší čas. V rámci letných cyklopotuliek som obchádzal vodnú nádrž Starina hneď viackrát a kopec situovaný nad jazerom dával tušiť unikátne pohľady. Tie sú teraz vzhľadom na štedro zasnežené okolie ešte krajšie.

Foto
Z Gazdoráňa vidíme celú Starinu ako na dlani / KOŠICE ONLINE

Z čerstvých skúseností môžem povedať, že ide o túru vhodnú aj pre deti, no momentálne je rozumné zvoliť najkratšiu možnú trasu od smerovníka „Nad brezovickou zátokou“. Nachádza sa tam aj malé parkovisko, kde odstavíme auto. Alternatívou je zdĺhavejší presun autobusom zo Stakčína, ktorý má zastávky pri vstupe do Polonin (pri Starine), neskôr až v obci Príslop. Práve z nej vedie stále pomerne čerstvá turistická značka, ktorú sprístupnili len v lete 2022. Trasa z Príslopu na Gazdoráň meria približne sedem kilometrov a vedie cez lokalitu Karcaba, viaceré lúky a naprieč náučnou geologickou lokalitou Dara. V týchto dňoch však túto trasu odporučiť nemôžem, nakoľko terén je mimoriadne zasnežený a neprešliapaný. Sám sa o tom presvedčím cestou späť.

Foto
Začíname z parkoviska Nad brezovickou zátokou / KOŠICE ONLINE
Foto
Na úvod nás víta zasnežený les / KOŠICE ONLINE
Foto
Chôdzu uľahčuje prešliapaný chodníček / KOŠICE ONLINE

Vráťme sa teda Nad brezovickú zátoku. Priamo z parkoviska vedie od smerovníka turistická značka, ktorá sľubuje, že na Gazdoráni budem o 40 minút. Obchádzam teda rampu a začínam šliapať v prechodenom snežnom chodníčku. Podľa množstva stôp je jasné, že práve túto trasu využívajú prakticky všetci zimní turisti, ale aj skialpinisti.

Na úvodné zahriatie slúži príjemné jemné stúpanie listnatým lesom, ktorý je teraz krásne biely. Po približne 1,5 kilometri prichádzam k ostrej pravotočivej zákrute a stúpanie je zrazu prudšie, snehu ešte viac. Hoci je mrazivo, ostré slnko dodáva bielej pokrývke nádherný ligotavý lesk. Skutočná zimná idylka, krajšie to už ani byť nemôže.

Foto
Z lesa vychádzame na otvorené zasnežené pláne / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
V diaľke sa už týči zasnežený Gazdoráň / KOŠICE ONLINE

Krôčik po kročiku teda šliapem nadol a v diaľke sa mi už ukazuje cieľ dnešnej túry. Gazdoráň má síce iba čosi vyše 500 metrov, no jeho umiestnenie dáva jasne najavo, že ponúkne krásne výhľady. A tak sa i stane.

Foto
Od smerovníka Gazdoráň je to už na vyhliadku iba 5 minút / KOŠICE ONLINE

Úzkym chodníčkom v hlbokom snehu prichádzam najprv k smerovníku Gazdoráň, o ďalších pár minút neskôr som už v cieli. Čiže na vyhliadke Gazdoráň. Ako na dlani mám okolité zasnežené kopce v Poľsku, no predovšetkým zdroj pitnej vody pre veľkú časť východného Slovenska – vrátane Košíc – Starinu. Keď si ju pozriete na mape, pripomína vám krásneho žraloka. Pohľad z tohto výhľadového miesta to iba potvrdzuje. K dokonalosti tu chýba už len nejaká lavička či altánok. Aj tie by však mali podľa plánov spomínaných pri otvorení turistickej značky v budúcnosti pribudnúť.

Galéria k článku

Nateraz nám postačí aj samotná možnosť dostať sa legálne na toto unikátne miesto. Po naplnení mobilu fotografiami sa vraciam k protiľahlému smerovníku Gazdoráň a tu sa cestičky delia. Ľahšou voľbou je samozrejme návrat po prešliapanom chodníčku k autu. Času mám však ešte dosť a tak sa vydávam hlbokým snehom po červenej značke smer Sedlo Barankovec.

Foto
Stúpanie hlbokým snehom dá zabrať / KOŠICE ONLINE

Podľa smerovníka to bude iba 25 minút, no v tomto hlbokom snehu to potrvá o čosi dlhšie. Obzvlášť, ak tu nevidím ani jedinú ľudskú stopu a pri každom kroku sa zabáram po kolená. Ľahké nie je ani držať sa značky. V lete jasne viditeľná cestička je teraz prikrytá a riadim sa preto hlavne mapou. Po vystúpaní na kopec nad smerovníkom prichádzam k veľkému krížu, od ktorého sa núka ďalší parádny výhľad.

Foto
Majestátny kríž sa nachádza priamo na značke medzi Gazdoráňom a Barankovcom / KOŠICE ONLINE
Foto
Pekný výhľad od kríža - Gazdoráň i Starina sú priamo pred nami / KOŠICE ONLINE

Potom už vchádzam do lesa a mierim stále rovno. Z lesíka vychádzam na veľkú lúku so slušný prevýšením a stratenú značku mi pomáha nájsť až prvý človek, ktorého dnes stretávam. Ide o mladíka s veľkým huskym, ktorý sem prišiel z Barankovca. „Choď po mojich stopách a dôjdeš priamo tam.“ Dáva mi jasnú radu a keďže sú momentálne moje a jeho stopy v tejto oblasti jediné, trafiť na Barankovec je už jednoduché.

Foto
Foto

Prichádzam na Sedlo Barankovec a som späť na hlavnej ceste. Ostáva zísť ňou po zasneženej asfaltke späť k východiskovému bodu dnešnej túry. Cestou možno načerpať zaujímavé informácie z tabúľ o Náučnej geologickej lokalite Dara.

Foto
Od Sedla Barankovec sa vraciam späť po zasneženej asfaltke / KOŠICE ONLINE
Foto
Informačné tabule oblasti Dara / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Mapa dnešného okruhu, ktorý meral 6,8 km

Som späť pri aute a na ceste do Michaloviec ešte využijem možnosť rýchlej návštevy hradu Jasenov pri Humennom. Ako bonus preto pridávam i pár fotiek z tohto pekného miesta.

Galéria k článku

Komentáre