Zimný semester je za dverami, rekonštrukcia UPJŠ ešte dokončená nie je

KošiceSpravodajstvo

Aktuálne sa opravuje strecha, budovu čaká ešte výmena okien.

Študenti Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) sa tak skoro do pôvodných priestorov nevrátia. Rekonštrukcia budovy, ktorú zachvátil ešte v decembri minulého roku rozsiahly požiar, je zhruba v polovici.

„Urobili sa všetky práce, ktoré boli potrebné na to, aby sa zabránilo vzniku ďalších škôd. Univerzita zabezpečila dočasné prekrytie celej stavby, aby počasie a poveternostné vplyvy nepoškodili to, čo nezničil oheň a voda pri hasení. Vymenil sa celý strop, pretože bol napadnutý drevokaznou hubou. To znamená, že sa museli dať nové drevené stropné trámy, nové podbíjanie, nový záklop,“ uviedol riaditeľ oblasti pre Prešovský a Košický kraj z firmy Metrostav a.s. Ján Sekerák.

Okrem toho sa urobili omietky a podlahy, nové rozvody elektriny, vody, vzduchotechniky a čiastočne aj kanalizácie. Aktuálne sa pracuje na streche. Dočasné prestrešenie sa demontuje a pokladá sa nová definitívna strecha.

„Teraz sme v takom stave, že 25 až 30 percent dočasnej strechy je demontovanej a je nahradená novým definitívnym krovom, ktorý je prikrytý fóliou. Očakávame, že niekedy v priebehu piatich, šiestich týždňov by tieto práce na krove mali byť ukončené, aby sa pristúpilo k dokončovacím prácam,“ vysvetlil Sekerák.

Foto
Rekonštrukcia by mala byť hotová až v ďalšom školskom roku 2018/2019

Fasáda bude hotová na jar

Podľa kvestora UPJŠ Michala Tkáča sa na prvotné záchranné práce po požiari, ktoré robila firma Sanac, vynaložilo zhruba 240-tisíc eur. Ďalšie náklady vo výške 2,4 milióna eur sú spojené s prácami, ktoré sa realizujú v tejto etape. Zahŕňajú strechu, aj reštaurátorské práce, keďže budova je národnou kultúrnou pamiatkou. Ďalšie finančné prostriedky budú podľa Tkáča súvisieť so zariadením priestorov, v akej výške sa budú pohybovať, univerzita zatiaľ nevie odhadnúť.

„Celkový obnos sa ešte nedá určiť, pretože nemáme vysúťažené laboratórne stoly, ktoré nasledujú až v etape, keď budú už vnútorné stavebné práce ukončené,“ prezradil kvestor UPJŠ a dodal, že počas rekonštrukcie sa vyskytli aj problémy. Najväčším z nich bola doposiaľ drevomorka.

Po dokončení krovu na streche by sa mala urobiť ešte krytina, škridľa a okapy. Momentálne sa podľa Sekeráka finišuje s rozvodmi elektriny, o chvíľu sa začne robiť na podlahách a dokončí sa aj výmena okien.

„Pamiatkari nám už odsúhlasili typy okien, lebo niektoré okná budú repasované, niektoré budú repliky, niektoré zas budú úplne nové. Súčasne chceme, keď je už stavba rozrobená, začať a následne ukončiť na jar 2018 práce na fasádach a na vonkajších priestoroch,“ doplnil Michal Tkáč.

Galéria k článku

Musia počkať ešte rok

Na budove je ešte množstvo práce, študenti prírodných vied si na návrat do pôvodných priestorov ešte budú musieť počkať. Ako prezradil Tkáč, tento školský rok to ešte nebude. Reálne to vidí skôr na školský rok 2018/2019.

„Do začiatku zimného semestra sa to určite nestihne, ten začína 18. septembra 2017. Stihne sa to do budúceho zimného semestra. To znamená nový školský rok 2018/2019 sa už začne v nových priestoroch naplno,“ ozrejmil.

V tomto školskom roku bude teda vyučovanie prebiehať rovnako, ako počas predchádzajúceho letného semestra. Študenti budú aj naďalej využívať dočasné priestory na Filozofickej, Hutníckej a Lekárskej fakulte.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre