Zisk zlata spojený s právom na extraligu. Môžeme sa tešiť na anjelské derby?

KošiceŠport

Basketbalový klub Young Angels Košice by mohol mať v novej extraligovej sezóne hneď dvojnásobné zastúpenie. Právo na účasť v najvyššej súťaži si v nedeľu vybojovali aj hráčky juniorského tímu do 19 rokov, ktoré uspeli vo finálovej sérii ženskej prvej ligy proti skúsenejším súperkám zo Starej Turej.

Foto
Daniel Jendrichovský so svojimi zlatými zverenkyňami / KOŠICE ONLINE

„Odľahlo mi,“ odfúkol si po zisku titulu generálny manažér a tréner junioriek Young Angels Daniel Jendrichovský. Tím, ktorý vedie spoločne s Jánom Krajňákom priviezol z úvodného zápasu pod košmi súpera dvanásťbodový náskok, no ten sa v domácej odvete rýchlo scvrkával a Anjelky dokonca vo štvrtej štvrtine prehrávali o jedenásť bodov. „Ten náš náskok z prvého zápasu bol výborný, ale ja som už v šatni cítil, že tam niečo chýba. Ako keby sme prestali hrať. Nevravím o podcenení, pretože tento mladý tím nemôže podceniť nikoho. Skôr si dievčatá mysleli, že doma to bude ľahšie. Spoločne s trénerom Krajňákom sme ich však upozorňovali, že súperky už nemajú čo stratiť a budú búrať. Mali nás výborne prečítaných a na rozdiel od nás mali video z prvého zápasu. Tak, ako nám vychádzali taktické veci v Starej Turej, tak nám teraz nevyšla takmer žiadna.“

Hráčky Starej Turej zasypali Košice trojkami a poriadne brnkali po nervoch mladého žlto-modrého tímu. „Ukázali extraligové skúsenosti a aj pri ťažších strelách mali pevné ruky. Tie naše sa naopak triasli. Nervozita rástla a som rád, že sme to ubojovali v čase, kedy nám už naozaj tieklo do topánok. Prehrávali sme totiž už o jedenásť bodov,“ upozornil Jendrichovský.

Záver zvládli košické juniorky veľmi dobre a hoci napokon prehrali 52:56, v Angels aréne mohli vypuknúť zlaté oslavy.

„Teší ma, že to na konci zlomila Sofia Virasztoová, ktorá bola našou najlepšou hráčkou v semifinále i v prvom finále. Je to pre nás veľmi cenný titul, pretože keď sme začínali s projektom spojenia juniorskej a seniorskej prvej ligy žien, tak bolo počuť frfľanie. Teraz je však jasné, že mladé hráčky dokážu súperiť aj so staršími, čo potvrdilo aj tretie miesto mladých Banskobystričaniek,“ pokračoval šéf košického klubu.

Galéria k článku

Ako sme už spomínali, prvenstvo v prvej lige dáva juniorkám YA právo štartu v extralige. Ako s týmto právom v klube naložia?

„Je to ešte veľká otázka. Doposiaľ som sa bránil aj otázkam týkajúcich sa A-tímu Young Angels. Stále nevieme, ako bude vyzerať liga a ako budú vyzerať medzinárodné súťaže. Riešime viaceré alternatívy a jednou z nich je aj možnosť, že súťaž začneme s desiatimi až dvanástimi družstvami po novom roku by sa po štarte medzinárodných súťaží oddelili prvé štyri tímy. Poviem to takto – väčšina z týchto dievčat bude mať juniorský vek aj počas budúcej sezóny. Hrať extraligu by bolo pre ne veľmi obohacujúce a to aj za cenu, že by dostali v niektorých zápasoch nakladačky. Boli by to jednoducho cenné skúsenosti aj pre reprezentácie. Nevylučujem teda, že Young Angels budú mať v extralige dve družstvá. Kusov máme dosť, kvalita je niečo iné,“ pousmial sa Daniel Jendrichovský, podľa ktorého by z pohľadu nákladov nešlo o nejaký výrazný rozdiel. „Extraliga si však vyžaduje aspoň nejaké štipendiá. Nedá sa to nazvať platmi, ale ide skôr o zlepšenie podmienok pre tréning. Takto totiž majú iba štyri spoločné tréningy týždenne. Snažíme sa im zabezpečiť aj ranné tréningy pred školou, ale ide o individuálnu formu, ktorá nenahradí spoločné tréningy.“

Finálová odveta:

Young Angels U19 Košice - MBK Stará Turá  52 : 56 (27:30)
Body: Bohušová 19, Virasztoová 10, Kristlová 8 (9 doskokov), Beraneková, Jendrichovská a Plavnická po 4, Kaliuzhna 3

Autor: PETER JESENSKÝ

Komentáre