Zisťovali sme: Aké sú podmienky na držanie zbraní?

SlovenskoSpravodajstvo

Okrem psychologického vyšetrenia musí uchádzač splniť ďalšie podmienky.

Držanie alebo nosenie zbrane je súčasťou mnohých profesií či záľub. Nie každý však môže mať zbraň v legálnej držbe. Každý, kto chce mať pri sebe zbraň, musí mať aj zbrojný preukaz. Jeho vydanie upravuje Zákon o strelných zbraniach a strelive č. 190/2003 Z. z.

„Policajný útvar vydá zbrojný preukaz fyzickej osobe, ktorá písomne o to požiada, je plne spôsobilá na právne úkony, dosiahla predpísaný vek, je bezúhonná a spoľahlivá, je zdravotne a psychicky spôsobilá držať zbraň a strelivo, preukázala odbornú spôsobilosť držať alebo nosiť zbraň a strelivo vykonaním skúšky pred skúšobnou komisiou,“ vysvetlil hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Ďalšou podmienkou je miesto pobytu na území Slovenskej republiky a tiež to, že žiadateľ v konaní o vydanie zbrojného preukazu preukázal potrebu nosiť alebo držať zbraň a strelivo. Zbrojný preukaz je rozdelený na skupiny.

„Skupín zbrojných preukazov poznáme šesť. Áčko je nosenie zbrane a streliva na ochranu osoby a majetku, béčko je držanie zbrane a streliva na ochranu osoby a majetku, céčko je držanie zbrane a streliva na výkon zamestnania alebo oprávnenia podľa osobitného predpisu, déčko na poľovné účely, éčko na športové účely a efko na muzeálne alebo zberateľské účely,“ vymenoval Slivka.

Foto
Žiadateľ sa musí okrem iného podrobiť aj vyšetreniu psychiatra / TASR

Obmedzení sú cudzinci

V prípade zbraní ide ich držanie a nosenie. Zákon to presne určuje. Držaním zbrane a streliva rozumieme oprávnenie prechovávať a mať pri sebe zbraň a strelivo na miestach určených v preukaze zbrane. Taký poľovník ju môže mať doma, bezpečne uloženú v trezore, ale pozor! Musí ju držať oddelene od streliva, a môže ju mať pri sebe v revíri.

Oproti tomu nosením zbrane a streliva je oprávnenie prechovávať a mať pri sebe zbraň a strelivo bez určenia objektu alebo miesta. To je napríklad prípad policajta. Platnosť zbrojného preukazu je však obmedzená.

„Vo všeobecnosti je platnosť zbrojného preukazu desať rokov, len v prípade cudzincov je platnosť na čas jeho povolenia pobytu na území Slovenskej republiky. Ak má byť teda kratší, ako desať rokov,“ povedal Slivka.

Čo sa týka veku žiadateľa, v zákone je podmienkou dosiahnutie 21 rokov, ale sú tu aj výnimky. O vydanie zbrojného preukazu možno požiadať aj pri dovŕšení 18 rokov, to ale platí v prípade zbrojného preukazu s vyznačením skupiny D, ak je ten, kto oň žiada, držiteľom poľovného lístka.

Vylučujú rizikové faktory

Pištoľ či puška je jednoducho zbraň, preto sa v tomto prípade posudzuje aj psychická spôsobilosť. Tú treba preukázať dokladom od psychiatra pri prvom požiadaní o zbrojný preukaz. A to bez ohľadu na to, o akú skupinu zbrojného preukazu ide. Pri novom vydaní zbrojného preukazu, konkrétne skupín A a C, je to opakované vydanie.

„Toto psychologické vyšetrenie trvá spravidla dve a viac hodín. Podľa toho, aké je pracovné tempo vyšetrovaného. Štandardne sa využívajú také základné psychodiagnostické, klinické metódy pri vyšetrení, a tými sú v prvom rade rozhovor so žiadateľom, pozorovanie, zisťuje anamnestické údaje, teda životnú históriu človeka, a napokon štandardizované psychodiagnostické testy,“ prezradila klinická psychologička Judita Šárik Szilágyiová.

Pri vyšetrení si psychológovia všímajú rôzne veci. Dajú sa tu zistiť črty osobnosti, ktoré sú s veľkou pravdepodobnosťou stabilné. Účelom psychologického vyšetrenia je zistiť alebo vylúčiť prekážky, ktoré hovoria proti spôsobilosti žiadateľa na držbu alebo nosenie strelnej zbrane a streliva.

„Celkovo psychodiagnostika pri tomto vyšetrení je najmä zameraná na posúdenie takých výkonových predpokladov človeka, to znamená na jeho pozornosť, na jeho reakčnú pohotovosť, ďalej skúmame intelektové a osobnostné predpoklady. Snažíme sa identifikovať aj rizikové faktory, ktoré by mohli byť v rámci anamnézy vyšetrovaného kontraindikáciou k držbe strelnej zbrane a streliva,“ upresnila.

Foto
Zbrojný preukaz je rozdelený do šiestich skupín / TASR

Skúšky až po roku

Kontraindikácie sú spísané v zákone o zbraniach a strelive. Konkrétne sú to organické poškodenia centrálnej nervovej sústavy, poruchy osobnosti, poruchy psychiky, ktoré sú zapríčinené užívaním psychoaktívnych látok. Taktiež tam patrí sklon k závislostiam, zvýšená agresivita, impulzivita alebo explozivita, napríklad nezrelosť alebo nezdržanlivosť.

V prípade, že sa tieto faktory zistia pri vyšetrení, uchádzač tým pádom nespĺňa podmienky na získanie zbrojného preukazu. Môže to byť z rôznych dôvodov. Napríklad môže ísť o prechodný aktuálny stav – vyčerpanosť pod vplyvom nejakého somatického ochorenia alebo aktuálnej životnej záťaže.

Opakovaných skúšok sa takýto uchádzač môže zúčastniť až po dvanástich mesiacoch, kedy sa jeho stav môže zmeniť. Existujú však aj kontraindikácie, ktoré sú trvalé, a ktoré sa ani časom nezmenia a nepominú. Sú to rôzne závažné duševné ochorenia a poruchy osobnosti.

 

Autorka: DENISA RYBÁROVÁ

Komentáre