Prioritou každej univerzity je poskytovať vzdelávanie, no moderné vysoké školy nezanedbávajú ani fyzický rozvoj svojich študentov. Každá z veľkých univerzít dnes disponuje vlastnými športovými katedrami, no zároveň prevádzkuje či výrazne podporuje aj viaceré športové kluby a oddiely. Výnimkou nie je ani Univerzita Pavla Jozefa Šafárika.
Je tomu už vyše 60 rokov, čo sa v rámci tejto košickej univerzity rozhodli založiť vlastnú Telovýchovnú jednotu. Tá sa stará o športové aktivity študentov, ale spadá pod ňu aj sedem súťaživých klubov a oddielov (basketbal, karate, taekwondo, šach, tenis, volejbal a bedminton), ako aj štyri nesúťaživé oddiely (pešia turistika, vodáctvo, horolezectvo a aerobik a fitnes).
„Naša telovýchovná jednota patrí medzi tie skromnejšie a venuje sa hlavne vysokoškolskému športu. Klubov i oddielov máme viacero, no extraligu máme iba v šachu. Prípadným vyšším ambíciám iných našich zložiek bránia finančné limity,“ približuje dosluhujúci predseda TJ Slávia UPJŠ prof. RNDr. Alexander Fehér DrSc. Svoju pozíciu zastával dlhých 23 rokov, počas súčasného valného zhromaždenia však oznámil svoj odchod „do dôchodku“. „Na čele TJ som bol takmer štvrť storočia a zažil som mnoho krásnych rokov. Ako som však na valnom zhromaždení poznamenal, nechcel som, aby ma z tejto funkcie vynášali nohami napred. Nastal čas odovzdať žezlo mladším a verím, že dokážu výsledky našej TJ zveľadiť.“
Spomínané žezlo preberie z rúk Alexandra Fehéra kvestor UPJŠ Ing. Ivan Pezlár, DBA, MBA.
„Myslím si, že naša „téjéčka“ bude v dobrých rukách. Pán Pezlár je kvestorom UPJŠ a tým pádom je členom úzkeho vedenia univerzity. Bude mať teda dosah na možnosti pomoci samotnej TJ Slávia,“ poznamenal Fehér.
Súčasťou valného zhromaždenia boli i voľby nových členov dozornej rady a výkonného výboru.
„Toto valné zhromaždenie malo prebehnúť už skôr, no oddialila ho pandémia. Teraz sme teda hodnotili obdobie rokov 2017 až 2024. Bolo to obdobie turbulentné a výrazne poznačené kovidom. Kluby a oddiely rušili súťaže, plátali tréningový proces. Časom sa to našťastie opäť uvoľnilo, vrátilo do normálu a prišli aj pekné výsledky našich členov,“ vyslovil sa výkonný tajomník TJ Slávia UPJŠ Imrich Peter Staško. Navolenie nových členov vníma ako prísľub ďalšieho rozvoja. „My starší zaučujeme mladších a ja osobne sa napríklad snažím odovzdať skúsenosti veľmi šikovnému novému tajomníkovi Patrikovi Bertovi z horolezeckého oddielu. Všetkým novozvoleným členom jednotlivých rád a výborov prajem veľa energie do práce a budem rád, ak nadviažu na našu dlhoročnú prácu.“
Zatiaľ čo po športovej stránke sa pandemické obdobie prejavilo negatívne, finančne malo paradoxne za následok výrazne plusové hospodárenie.
„Čo sa týka výsledkov, tak tam by som vyzdvihol našich karatistov, taekwondistov a pekne sa držali i šachisti. V rámci TJ Slávia UPJŠ sme hrdí aj na fakt, že práve z lodenice našich vodákov vzišla olympionička Zuzka Paňková. Najväčší dôraz však kladieme na masovú výchovu, čiže šport pre všetkých. V tomto smere sa u nás angažuje veľa zanietených trénerov a organizátorov,“ zdôraznil Fehér. Aj podľa Staška je prioritou športu na UPJŠ ponúkanie priestoru pre študentov. „V rámci našej univerzity funguje Ústav telesnej výchovy a športu. Ide o malú fakultu, ktorá ponúka aj bakalársky štúdijný odbor šport a rekreácia. To nám veľmi pomáha, pretože naši študenti môžu získať vzdelanie pre povolania trénerov či iných športových činovníkov. Popri štúdiu môžu navyše športovať. V rámci našich oddielov však ponúkame priestor pre šport širokých más. V tomto smere by som spomenul napríklad naše fitnesky, ktoré založila magisterka Medveďová. Tá bohužiaľ tragicky zahynula v roku 2018 na ceste na cvičebné sústredenie senioriek v Chorvátsku. Samotný oddiel však pretrval a cvičia v ňom dámy z celých Košíc. Obdivuhodné sú aj naše seniorky vo volejbalovom klube. Väčšina z nich má už okolo 60 rokov, ale stále poctivo trénujú a hrávajú mestskú ligu.“
V rámci TJ Slávia UPJŠ je každoročne registrovaných cca 1000 športovcov. Najväčším problémom je už tradične športová infraštruktúra. Slovenskí študenti môžu iba obdivovať podmienky, ktoré panujú napríklad v USA. Každá z tamojších veľkých univerzít má kvalitnejšie komplexy štadiónov, hál a ihrísk ako celé mesto Košice.
„Americký systém je v tomto úplne inde, ale ja verím, že aj naše vedenie pochopí potrebu kvalitného školského športu. Možnosti realizácie v športových kluboch či oddieloch môžu hrať z pohľadu záujmu študentov silnú rolu. My máme momentálne bohužiaľ iba telocvične, ktoré sa však našťastie postupne rekonštruujú. Infraštruktúra je základom a tak ako celým Košiciam, aj nám chýba napríklad plaváreň,“ podotkol A. Fehér, podľa ktorého na Slovensku ešte stále celkom presne nechápeme, že k úspešnej vysokej škole patrí aj silné športové oddelenie. „Šport je veľmi dôležitý. Nejde len o telesnú a fyzicky prospešnú aktivitu. Šport buduje aj charakter a ten je v súčasnej dobe obzvlášť dôležitý. Som preto presvedčený o tom, že šport a vysokoškolské štúdium predstavujú ideálne spojenie.“
Členovia valného zhromaždenia na záver ocenili špeciálnymi plaketami dlhoročných funkcionárov Alexandra Fehéra a Cecíliu Slávikovú. Do dozornej rady zvolili Petra Dombrovského, Dávida Kaška a Stanislava Adzimu. Novými členmi výkonného výboru sa stali Ivan Pezlár, Imrich Staško, Cecília Sláviková, Alena Buková, Blažej Pandula, Igor Frič, Peter Váczy, Mário Švec a Patrik Berta.