Zmena parkovacej politiky prinesie do Popradu štvrtú spoplatnenú zónu

VýchodSpravodajstvo

V blízkosti námestia sa zvýšia ceny parkovného a platiť sa bude aj v sobotu.

Mesto Poprad chce zmeniť parkovaciu politiku. Okrem toho, že pribudne štvrtá spoplatnená zóna, ceny v blízkosti námestia sa zvýšia a platiť za parkovanie sa bude aj v sobotu. Tento návrh včera (11.2.) schválili mestskí poslanci, pričom zmeny by po pätnásťdňovej lehote mali platiť od začiatku marca. Ulice Karpatská, Halatova a Jiřího Wolkera sa vymedzia zo zóny 2 a vytvorí sa nová zóna 4, do ktorej budú zaradené tieto ulice. Mesto chce pri pošte na Železničnej stanici vybudovať parkovaciu rampu. Vodiči budú mať prvých desať minút zadarmo. „K uvedenému pristupujeme z dôvodu odľahčenia parkovania v zóne 2 z ulíc Nábrežie Jána Pavla II., Bernolákova, Popradské nábrežie, 1. mája, Tatranská a Dominika Tatarku, ktoré sú najbližšie k centru mesta,“ vysvetlil riaditeľ Správy mestských komunikácií Poprad Peter Fabian.

Parkovné bude po novom spoplatnené aj v sobotu, a to od 8.00 do 13.00 hod. Dôvodom tejto zmeny je to, že 50 percent parkovacích plôch boli obsadené zamestnancami prevádzok na námestí. Návštevníci mesta preto nemajú kde parkovať, čo potvrdil aj Fabian: „Máloktoré mestá majú sobotu bezplatnú, pretože dochádza k zneužívaniu takéhoto bezplatného parkovania.“

Foto
Parkovisko v centre Popradu / TASR

Ceny parkovného sa zvýšia aj v zónach 1, 2 a 4. Samospráva chce takýmto spôsobom motivovať ľudí, aby viac využívali mestskú hromadnú dopravu (MHD), ktorá bude od septembra prevádzkovaná podľa novej koncepcie. Mesto sa usiluje o to, aby parkovanie v centre bolo len krátkodobé. Cena hodinového parkovania v novej zóne 4 bude 0,60 eur, v zóne 2 navrhujú jedno euro a v zóne 1 to bude 1,5 eur. Zóna 3 ostáva nezmenená a vodiči tam budú platiť 0,60 eur za hodinu.

Samospráva chce zavedením opatrení zlepšiť ekológiu v centre. Platené parkoviská na uliciach v zónach 1 a 2 sú neustále preplnené. „V súčasnosti sa počet motorových vozidiel v Poprade, ako aj v iných mestách neúmerne zvyšuje a každé mesto bude skôr či neskôr nútené pristúpiť k zmene dopravnej politiky. Taktiež si dovoľujeme doplniť, že k zvýšeniu cien za parkovné pristúpili aj okolité mestá,“ uvádza sa ďalej v dôvodovej správe.

Od marca sa zároveň spresnia podmienky vydania parkovacej karty Rezident, zvýšia sa ceny parkovacích kariet Abonent v zónach 1, 2 a 3 a doplnenia sa ceny za parkovaciu kartu Abonent v zóne 4. Rezidentská parkovacia karta bude po novom vydaná len osobe s trvalým alebo prechodným bydliskom na ulici, ktorá patrí k danej zóne. Na jeden byt tak bude vydaná len jedna parkovacia karta.

Poslanec Peter Dujava by ocenil budovanie záchytných parkovísk v meste, aby ľudia viac využívali napríklad hromadnú dopravu. Niekoľko poslancov nesúhlasilo so spoplatnením parkovania v sobotu. „Nikto z nás nemá záujem dvíhať ceny tam, kde to nie je nutné. Musíme však zohľadniť niektoré faktory. V týchto cenách parkovania je aj údržba, ktorú poskytuje mesto bezplatne na plochách pri ihriskách, školách, futbalovom či zimnom štadióne a podobne. Tých viac ako šesťsto parkovacích miest v spoplatnenej zóne sú len kvapkou zo všetkých mestských parkovacích miest a príjem z nich musí vykryť prevádzku všetkých parkovacích plôch,“ povedal poslanec Milan Baran.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre