Zmena systému školstva v Košiciach je beh na dlhé trate

KošiceSpravodajstvo

Mesto pripraví koncepciu do konca budúceho roka.

Riešenie aktuálnej finančnej situácie v Košiciach otvorilo aj diskusiu o školstve. Metropola východu má najväčší školský obvod na Slovensku – zriaďuje celkovo viac ako 250 zariadení. Systém vzdelávania je však podľa viacerých mestských poslancov zastaralý a vyžaduje si kompletnú obnovu.

„Voláme po racionalizácii v oblasti sietí školstva. Sme najväčší školský obvod a určite je priestor na šetrenie. Treba si uvedomiť, že máme aj školy, ktoré boli stavané na 1200 žiakov a momentálne tam študuje 200 – 300 študentov, pričom o pár sto metrov je ďalšia škola. To je priestor na to – využiť ináč tieto budovy a neplatiť možno drahé energie,“ povedal predseda Košického klubu Ladislav Lorinc.

V tejto súvislosti sa otvorila aj téma rušenia škôl. Predsedníčka klubu Starostovia a nezávislí kandidáti Lenka Kovačevičová však upozornila, že mesto je zároveň najväčší zamestnávateľ v oblasti školstva:

V školstve u nás pracuje 3324 ľudí, ktorí sú priamo naviazaní na školské inštitúcie – v materských školách je to 1039, v základných, ZUŠ, CVC, jazykových školách dokopy 2285 ľudí. Rušenia, optimalizácia v tomto školskom roku je ani nemožná, pretože deti, žiaci tieto školské zariadenia navštevujú.“

Vedenie mesta na uplynulých troch mimoriadnych zasadnutiach zastupiteľstva predložilo návrh na zvýšenie poplatkov v školských zariadeniach, ktorým sa príjmy zvýšia o 1,7 milióna eur. Poslanci ho napokon v sobotu (16.12.) schválili.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Školstvo je podľa primátora Jaroslava Polačeka najväčšou rozpočtovou položkou mesta a vyžaduje si približne 70 miliónov eur. Viaceré budovy škôl sú pritom v zlom technickom stave, zvýšili sa náklady na energie, ale aj na mzdy zamestnancov. Kompenzácie zo strany štátu však neprichádzajú. Ani zvýšením poplatkov sa kritická situácia podľa primátora nevyrieši:

„My sme pred rozhodnutím, ktoré umelecké školy zatvoríme, ktoré jazykové školy zatvoríme, či zatvoríme reálne Knižnicu pre mládež mesta Košice, centrum voľného času – a stále to nebude dosť. Uvedomujeme si, koľko tisíc ľudí môže prísť o prácu? Ak by sme sa chceli rozhodnúť o rušení škôl, urobíme to asi k 1. septembru, resp. ku koncu júnu, kedy končí školský rok.“

Predseda Komisie pre školy, vzdelávanie a mládež Róbert Schwarcz argumentoval, že deficit je v celom rozpočte a nevidí dôvod, prečo by sa mal odraziť práve v školstve. Pripustil však, že optimalizácia je potrebná a požiadal primátora o predloženie dokumentu Koncepcia vzdelávania v meste Košice do konca budúceho roka, v čom ho podporili aj ostatní poslanci.

„Jednoducho, potrebujeme mať dáta, potrebujeme vedieť plánovať – či už z dôvodu racionalizácie personálneho zabezpečenia, aby sme poznali vekovú štruktúru zamestnancov – kedy nám odíde nejaká vlna napr. učiteliek materských škôl do dôchodku a pod., aby sme vedeli nastavovať kapacity jednotlivých zariadení, aby sme mali krátkodobé a dlhodobé horizonty a poznali tieto plány, aby sme vedeli plánovať rekonštrukcie a opravy, priblížil Schwarcz.

Dodal, že v úvode nemusí byť hotová koncepcia celého systému – začať sa môže od zariadení v pôsobnosti mesta a nasledovať budú neštátne inštitúcie. Súčasťou by mala byť aj otázka spolupráce a prepojenia so strednými a vysokými školami, ako aj s doživotným vzdelávaním. Prvý návrh štruktúry dokumentu by mal byť predložený mestskému zastupiteľstvu do marca budúceho roka.

Komentáre