Zem je bahnistá, čo sťažuje presun ťažkej techniky
Prognózy na súčasný stav na Ukrajine boli v minulosti odlišné od reality. Najmä vlaňajší úspešný útok v Chersone dával tohtoročnej letnej protiofenzíve vysoké šance. Aktuálne je však známe, že želaný efekt nepriniesla. Aj preto sa momentálne v krajine zavádzajú celoplošné obmedzujúce opatrenia.
„Takisto sme dostali informácie o tom, že na celom území Ukrajiny platí komendantský čas. To znamená, že v čase od polnoci do rána do 5.00 hod. je zákaz vychádzania. To sú informácie, ktoré dostávame pravidelne tak, aby sme sa vedeli pripraviť a zároveň aj v prípade hroziaceho nebezpečenstva, kde sa máme skryť alebo kde máme vyhľadávať možnosti úkrytu,“ priblížil poradca komisára pre deti z Ukrajiny Eduard Buraš.
Príčin neúspechu protiofenzívy je viacero. Či už išlo o dlhé vyčkávanie Ukrajincov, ktorí však argumentujú vtedajším nedostatkom zbraní, alebo rozdelením vojnových línií namiesto jedného frontálneho útoku. Paradoxom podľa analytika Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexandra Dulebu je, že Rusom pomohol už odvolaný generál:
„Surovikin bol suspendovaný kvôli tomu, že sympatizoval s Prigožinom, ale on urobil jediné rozumné v podstate ruské vojenské rozhodnutie, z ktorého Rusi ťažia doteraz a vďaka nemu tá ofenzíva nebola úspešná. Využil ten čas od novembra po jún a hlavne ešte do marca, to im stačilo, november až marec, keď si vybudovali tri línie obrany.“
Cez ne sa Ukrajincom najmä kvôli hustým mínovým poliam postupuje ťažko. Maximálne posuny frontu v ich prospech sú na úrovni 20 kilometrov. Minuloročné významnejšie úspechy boli zapríčinené momentom prekvapenia.
„No a teraz tento moment nie je možné vytvoriť. Jednak kvôli tomu, že o sebe obidve strany všetko vedia a zároveň chýba aspoň rovnovážny stav vo vzduchu. To znamená, že Ukrajincom chýbajú stíhačky, keď sa im zdalo ešte na konci minulého roka, že by to dokázali aj bez stíhačiek, že by to kompenzovali delostrelectvom, ale nedá sa to, nejde to, preto je tam paralýza,“ vysvetlil Duleba.
Súčasný patový stav sa momentálne očakáva až do jari. Vtedy by totiž na Ukrajinu malo prísť približne sto stíhačiek F-16 spolu aj s personálom, ktorý absolvoval zahraničný výcvik, čo potvrdil aj Duleba:
„Niekoľko mesiacov prebieha v Rumunsku, v Nemecku, USA, lebo tam nejde len o pilotov, že sa naučia lietať na lietadlách. Tam treba infraštruktúru, na jedného pilota, na jednu F-16 treba jednu posádku na jedno lietadlo, treba pripraviť letiská, zabezpečiť ich takisto protivzdušnou obranou. Jasné, že Rusi na to budú útočiť raketami, dronmi. To všetko treba zariadiť, pripraviť. To nie je len tak.“
V súčasnosti sa podstatná úloha konfliktu odohráva aj mimo Ukrajiny. Duleba doplnil, že kľúčová je totiž reakcia spojencov, ako pravidelne a promptne budú zasielať pomoc vo všetkých formách:
„Bude veľmi veľa závisieť na tom, ako ekonomicky jedna aj druhá strana bude schopná toto ustáť a financovať potreby svojej armády z jednej, z druhej strany, pretože to sú veľmi náročné veci, nové veci, ktoré sú vo vývoji, ktoré sa skúšajú. V prvom rade, samozrejme, drony. Vidíme, že to je absolútny fenomén tejto vojny a kto získa prevahu v dronoch, tak by mohol získať kontrolu nad frontovou líniou a vytvoriť moment prekvapenia.“
Zima trvá niekoľko týždňov, avšak na východe Ukrajiny sú aktuálne teploty okolo nuly. To protiofenzíve neprospieva, pretože zem je aj naďalej bahnistá, čo sťažuje presun ťažkej techniky. Síce očakávania Ukrajincov nie sú naplnené, málo sa hovorí o ruských stratách pri Avdijivke, ktorých je takmer 40-tisíc. Medzi armádami je však podľa Dulebu jeden diametrálny morálny rozdiel:
„Ukrajinci, keď začínajú mať veľké straty, tak sa zastavia a snažia sa nájsť iné riešenie. Rusi sa tlačia napriek tomu, že majú veľké straty. Dokedy si to budú môcť dovoliť, tak to už je otázka pre Rusov, občanov Ruska a, samozrejme, aj pre ruské vedenie.“
Autor: RÁDIO KOŠICE