Ekologická škoda presiahla 357 miliónov eur.
Trestné stíhanie súvisiace s viac ako tri roky trvajúcim vytekaním nebezpečnej banskej vody do rieky Slaná bolo zastavené. Policajný vyšetrovateľ však skonštatoval, že hoci si každý rezort svoje povinnosti splnil, štátny aparát ako celok zlyhal. Podľa uznesenia o zastavení trestného stíhania každý zainteresovaný vedel, že banská voda vyrazí na povrch, no nik sa nezaoberal možným následkom. Nikto nevyvinul dostatočnú mieru obozretnosti a predvídavosti s cieľom minimalizovať negatívne dopady na životné prostredie, uviedol policajný vyšetrovateľ. Lekár a občiansky aktivista Tibor Varga netají sklamanie:
„Osobne som si myslel, že niekto vyvodí zodpovednosť. Aspoň pre inštitúcie, ktoré najviac pochybili. Naďalej vyteká do rieky arzén. Podľa posledných údajov zo začiatku roka, ktoré máme k dispozícii, je to asi šesť kilogramov tejto nebezpečnej látky denne. Arzén sa usádza v sedimentoch a aj po odstránení problémov a zastavení vytekania banskej vody bude ešte dlho v dne rieky a v celom ekosystéme.“
Pretože za vzniknutú situáciu nie je nik zodpovedný, nemajú si rybári u koho uplatniť nárok na vzniknutú škodu. Tá podľa tajomníka Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Rožňave Štefana Bilika predstavuje len na uhynutých rybách viac ako 666-tisíc eur:
„Naša organizácia má škodu, ktorá je vo výške 10-násobku nášho ročného rozpočtu. Neviem, ako dlho bude trvať, kým to dáme do pôvodného stavu. Už zarybňujeme. Máme snahu čo najviac revíru pomôcť. Samozrejme, v rámci finančných možností.“
Okrem škody evidovanej rybármi spôsobil výtok kontaminovanej banskej vody do rieky Slaná Slovenskej republike celkovú ekologickú škodu presahujúcu 357 miliónov eur.
Autor: RÁDIO KOŠICE