Zo šiestich pokusov uspeli Slováci len v kvalifikácii MS 2010

SlovenskoŠport

Slovenská futbalová reprezentácia absolvovala v ére samostatnosti dvanásť kvalifikácií na majstrovstvá sveta, resp. Európy.

Len dvakrát sa podaril naplniť postupový sen. V boji o MS 2010 v JAR zverenci trénera Vladimíra Weissa s asistentmi Michalom Hippom a Miroslavom Mentelom vyhrali 3. kvalifikačnú skupinu. Na samotnom šampionáte potom postúpili až do osemfinále, keď v základnej skupine pokorili aj talianskych obhajcov titulu (3:2).

Už pod vedením Jána Kozáka postúpilo Slovensko na EURO 2016 do Francúzska. V kvalifikácii obsadilo v C-skupine druhé miesto za víťazným Španielskom, keď za sebou nechalo Ukrajinu, Bielorusko, Macedónsko a Luxembursko. Na šampionáte v B-skupine skončili Slováci tretí za prvým Walesom a druhým Anglickom, výhra nad Ruskom im ale zaistila postup do osemfinále, kde prehrali s Nemcami 0:3.

V boji o MS v Rusku boli súpermi Slovákov v F-skupine Angličania, Škóti, Slovinci, Litovci a Malťania. Slováci v skupine skončili druhí za víťaznými Angličanmi, play off im ale ušlo o jediný bod, keď v tabuľke druhých obsadili posledné 9. miesto.

Foto
Na snímke slovenská futbalová reprezentácia / TASR

Kvalifikácia MS 1998

Slovenskú loď mal na prvý finálový turnaj majstrovstiev sveta doviesť Jozef Jankech. V 6. skupine sa zišla mimoriadne silná spoločnosť, favoritmi boli Španielsko, Česko a Juhoslávia. Po úspešnom rozbehu s "trpaslíkmi" Slováci prehrali v Španielsku 1:4 i v Juhoslávii 0:2, náladu im spravila prvá výhra nad "väčším" súperom, sladšia o to, že to bol rival z ČR (2:1). Do reality Slovákov vrátili ďalšie prehry doma so Španielskom a v Česku, Jankechovci skončili štvrtí.

Kvalifikácia MS 2002

Po žrebe kvalifikácie MS 2002 zavládla spokojnosť, súperi zo Švédska a Turecka sa zdali byť v boji o jedno priame postupové, resp. jedno barážové miesto viac ako prijateľní, Macedónsko, Moldavsko a Azerbajdžan mali byť jazýčkom na váhach a oberať o body favoritov. Tréner Jozef Adamec priviedol tím k prvým výhram nad Macedónskom i v Moldavsku, zamrzela ale domáca bezgólová remíza s Tre kronor, nasledovaná remízou v Turecku 1:1. Koniec nádejam spravila prehra 0:2 vo Švédsku a najmä šokujúca hanba v Azerbajdžane 0:2 spečatená domácou prehrou s Tureckom 0:1. Slováci skončili v skupine tretí, na druhých Turkov stratili 4 body.

Kvalifikácia MS 2006

Úspech presadiť sa v kvalifikácii šampionátu v Japonsku a Kórejskej republike dostal na starosť tréner Dušan Galis. Ukázalo sa to ako dobrá voľba. Favoritmi 3. skupiny bolo Portugalsko a Rusko, Slováci číhali na ich zaváhanie, Estónci a Lotyši mali brať body a Luxembursko s Lichtenštajnskom mali byť do počtu. Slováci dokázali na začiatku kvalifikácie v Rusku ukoristiť cenný bod, z dvojzápasu s Portugalskom síce získali tiež len jeden bod, proti ostatným súperom ale programovo víťazili, až na zakopnutie v Lichtenštajnsku. Na suverénne Portugalsko síce Slováci nemali, v boji o barážovú miestenku však uspeli v poslednom zápase doma s Ruskom, v ktorom im stačila aj bezgólová remíza. V baráži ale Galisovci dostali silné Španielsko, ktoré rozhodlo o postupne na MS už v prvom zápase v Madride po jasnej výhre 5:1. Bratislavská odveta 1:1 bola formalitou.

Kvalifikácia MS 2010 v JAR

Slovenská futbalová reprezentácia pod vedením trénera Vladimíra Weissa sa dokázala prvýkrát v histórii v ére samostatnosti prebojovať na finálový turnaj MS. Priamy postup jej zaručila prvá priečka 3. skupine v konkurencii Slovinska, rivala z ČR, Severného Írska, Poľska a San Marína. Slovensko na postup na veľký turnaj potrebovalo ôsmy pokus. Doteraz najbližšie bolo k postupu na MS 2006 pod vedením trénera Dušana Galisa, stop mu ale v baráži vtedy vystavili Španieli Weissovci v skupine sedemkrát vyhrali, raz remizovali a dve prehry im uštedrilo Slovinsko, ktoré išlo do baráže z druhého miesta. Reprezentácia spolu nazbierala 22 bodov pri skóre 22:10. Postup definitívne potvrdili v stredu 14. októbra v Chorzówe výhrou nad Poľskom 1:0, keď si vlastný gól na ťažkom teréne strelil už v 3. minúte Seweryn Gancarczyk z Lechu Poznaň.

Kvalifikácia MS 2014 v Brazílii

V boji o Brazíliu mali Slováci prvýkrát na lavičke duo hlavných trénerov - Stanislava Grigu a Michala Hippa a v G-skupine aj viac ako prijateľných súperov. Začali nešťastnou remízou v Litve 1:1, potom prišli domáce povinné výhry s Lichtenštajnskom a Lotyšskom. Októbrová domáca prehra 0:1 s Gréckom bola tvrdou ranou a v roku 2013 dve remízy 1:1 doma s Litvou a zahanbujúcou v Lichtenštajnsku už viedli k odvolaniu trénerov. Nový kouč Ján Kozák a jeho tím zdvihol hlavu triumfom 1:0 v bosenskej Zenici, ale o štyri dni v žilinskej odvete ovládli hľadisko aj ihrisko Bosniaci. Ich výhra 2:1 len spečatila pokazenú kvalifikáciu, následná slovenská prehra 0:1 v Grécku a remíza 2:2 v Lotyšsku boli už len bodkou za bojom o Brazíliu.

Kvalifikácia MS 2018 v Rusku

Po osemfinále EURO 2016 vo Francúzsku zverenci Jána Kozáka túžili uspieť aj v boji o Rusko. V F-skupine opäť čelili Angličanom, s ktorými na ME remizovali bez gólov, resp. Škótsku, Slovinsku, Litve a Malte. Kvalifikáciu ale začali zle, doma oslabení o vylúčeného kapitána Martina Škrtela prehrali gólom v poslednej minúte s Angličanmi 0:1, nasledovala prehra 0:1 v Slovinsku. Potom prišlo obrodenie, po sérii piatich výhier mali Slováci opäť všetko vo vlastných rukách. Prehra v Anglicku 1:2, kde hostia viedli, zamrzela. No prehra v Škótsku 0:1 s vylúčením Róberta Maka v 23. minúte za simulovanie, resp. vlastným gólom Martina Škrtela v 89. minúte napokon zhatila postupový sen. Slováci síce na záver doma zdolali Maltu 3:0 a v skupine skončili druhí vďaka lepším vzájomným súbojom so Škótmi, ale ako najhorší z druhých miest im o bod ušla šanca bojovať v baráži.
 

Zdroj: TASR

Komentáre