Práce odštartujú najneskôr v marci.
V Strážskom sa začne odstraňovanie časti najväčšej environmentálnej záťaže na Slovensku. Táto lokalita bola zneškodnená zhruba 150 tonami odpadu, ktorý obsahoval PCB látky z Ošipárne v areáli bývalého Chemka Strážske. Práce odštartujú v závislosti od priaznivého počasia začiatkom roka, najneskôr v marci. Spoločnosť DETOX, ktorá bola v roku 2020 prizvaná odborom civilnej ochrany a krízového plánovania ministerstva vnútra do skupiny riešenia mimoriadnej situácie, zabezpečí komplexnú logistiku vrátane prípravy miesta, zónovania, techniky, školených pracovníkov, triedenia odpadu, váženia a odvozu na zneškodnenie.
Na prelome rokov 2023/2024 došlo k upresneniu štruktúry a parametrov 150 ton odpadu PCB látok v kontajneroch. Výkonný riaditeľ spoločnosti Detox Daniel Studený skonštatoval, že to bolo kľúčové pri výbere spôsobu prípravy a následného zneškodnenia odpadu:
„Súčasnú iniciatívu štátu a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu považujeme za kľúčovú. Po 40 rokoch smerujeme k riešeniu problémov environmentálnej záťaže v Strážskom, aj keď v tejto etape ide iba o časť sanačných prác.“
Sanácia bude pokračovať druhou etapou. Jej súčasťou bude odstránenie zvyšných približne 5000 sudov s vysokou koncentráciou PCB látok z objektu Teplárne. Odpad zo Strážskeho sa zneškodní v špecializovanom zariadení vo Viedni. Spoločnosť zabezpečí aj vypracovanie a predloženie dokumentácie, ktorá je potrebná na vydanie rozhodnutia k cezhraničnej preprave a následnému vývozu odpadu.
„Toto riešenie je z hľadiska ekonomického a environmentálneho najracionálnejšie, aké sa vzhľadom na kontamináciu odpadov, dostupnosť technológií a ekologickú bezpečnosť zneškodnenia ponúkalo. Na Slovensku totiž nemáme dostatok kapacít na spracovanie nebezpečných odpadov, ale ani žiadnu technológiu na spracovanie PCB látok spĺňajúcu legislatívne požiadavky a kritériá Európskej únie,“ priblížil Studený.
Investorom sa dlhodobo nedarí postaviť na Slovensku takéto zariadenia, pričom je to zapríčinené aj odporom aktivistickej verejnosti. Studený dodal, že Slovensko získalo grant z Globálneho environmentálneho fondu na nákup technológie na zneškodnenie PCB odpadov v hodnote desať miliónov dolárov:
„Štát sa však z nejakých dôvodov aj v tomto prípade rozhodol grant nevyužiť a poskytnuté finančné prostriedky prepadli. Následne bolo niekoľko pokusov lokalitu čiastočne vyčistiť. Verím, že teraz sa v rámci realizácie plánovaných sanačných etáp podarí postupne odstrániť a zneškodniť všetky PCB látky zo Strážskeho a úplne vyčistiť túto prekrásnu časť Zemplína.“
Zdroj: TASR