ZOH 2018: Naše biatlonistky patria medzi špičku

SvetArchívZOH2018

Maďarsko získalo svoju prvú medailu.

Slovenské biatlonistky v štafete na 4x6 kilometrov skončili na vynikajúcom piatom mieste. Na štart sa postavilo celkovo 18 štafiet, s číslom 17 aj štvorica Sloveniek - Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková a Ivona Fialková. Piatu priečku obsadili s mankom 38,4 desatín sekundy na víťazné Bielorusky. V prognózach sa najčastejšie v súvislosti s kandidátkami na zlato objavovali práve svetové šampiónky z Nemecka. Tie nakoniec skončili ôsme. Druhé s odstupom 10,7 sekundy skončili Švédky a bronz získali Francúzky. Pred slovenskými biatlonistkami  finišovali Nórky.

Ako sa nechala počuť Nasťa Kuzminová, dnes fúkal silnejší a najmä nárazový vietor, s ktorým športovkyne museli bojovať. Anastazia nakoniec musela absolvovať aj jedno trestné kolo. Problém robil aj čerstvo napadaný sneh, ktorý spomaľoval bežky. Nástup bol náročný aj pre Paulínu Fialkovú po nedávnych nevydarených pretekoch, ako však sama v cieli zhodnotila, zobrala dnešok ako novú výzvu, a zvládla ju perfektne. Svoj najlepší výkon v tejto sezóne podala podľa prezidenta Slovenského zväzu biatlonu Tomáša Fuska, Terézia Poliaková, ktorej sa vydarila stojka. Streľbu zas bravúrne zvládla Ivona Fialková.

Šéf Slovenského zväzu biatlonu hovorí, že naše biatlonistky ukázali že patria medzi špičku. Kuzminová sa zapísala do histórie, Paulína Fialková 5. a 11. miestom podľa neho ukázala, že má blízko k najvyšším priečkam. A i keď ostatné dievčatá v individuálnych pretekoch príliš neoslnili, v tímovej súťaži boli mimoriadnou oporou a ako celok podali fantastický výkon.

Slovenská biatlonistka Ivona Fialková v cieli po štvrtom úseku v štafete žien / TASR

Na rebríčku celkového počtu medailí momentálne vedie Nórsko, ktoré má dokopy 35 medailí, z toho 13 zlatých, o desať menej majú Nemci a Kanada 24. Pred nami je na 15. priečke Česko so šiestimi medailami.

Maďari dnes získali svoju prvú medailu na tohtoročných ZOH a hneď zlatú. Šortrekári Maďarska senzačne triumfovali v štafete mužov na 5-tisíc metrov Po páde favorizovaných Kórejčanov sa presadili pred Číňanmi, tretia skončila Kanada. Kórejská republika obsadila až štvrtú priečku.

Autor: RÁDIO KOŠICE