ZOH 2018: Olympiáda pokračuje predposledným súťažným dňom

SvetArchívZOH2018

Zimná olympiáda v Pjongčangu musela riešiť aj ďalší dopingový prehrešok.

Švajčiarski reprezentanti v alpskom lyžovaní sa stali historicky prvými olympijskými šampiónmi v súťaži tímov. Vo finále zvíťazili nad Rakúskom 3:1. Bronz získali Nóri, ktorí v malom finále zdolali Francúzsko, pri skóre 2:2 rozhodol v ich prospech lepší súčet časov. Slováci vypadli v osemfinále, v ktorom nestačili na Nemecko, celkovo skončili na delenom deviatom mieste.

Slovensko dnes reprezentovali Petra Vlhová, bratia Adam a Andreas Žampovci a Veronika Velez Zuzulová, ktorá sa dnes rozlúčila s aktívnou kariérou. V osemfinále pri skóre 2:2 rozhodol o postupe Nemcov lepší súčet časov u dvoch rýchlejších v oboch kategóriách. Slovenský lyžiari tak nenadviazali na svoje druhé miesto z vlaňajších majstrovstiev sveta v St. Moritzi.

Fínsky bežec na lyžiach Iivo Niskanen získal zlatú medailu na 50 kilometrov klasickou technikou s hromadným štartom. V kráľovskej bežeckej disciplíne triumfoval v rezorte Alpensia časom 2:08:22,1 pred Alexandrom Boľšunovom z tímu Olympijských športovcov z Ruska. Bronz si vybojoval ďalší člen tímu OŠR Andrej Larkov. Peter Mlynár skončil na 51. mieste. Andrej Segeč prišiel 53. Miroslav Šulek preteky nedokončil.

Česká snoubordistka Ester Ledecká dnes v paralelnom obrovskom slalome získala na olympiáde už svoju druhú medailu, keď vo finále zdolala Nemku Selinu Jörgovú. Postarala sa tak o historický zápis, stala sa prvou ženou, ktorá na jednej zimnej olympiáde získala zlatú medailu v dvoch rozličných športových odvetviach. Pred týždňom senzačne zvíťazila v super-G. Bronz putuje do Nemecka zásluhou Nemky Ramony Teresie Hofmeisterovej.

Foto
Česká snoubordistka Ester Ledecká pózuje po zisku zlatej medaily / TASR

V mužskom finále triumfoval Švajčiarsky snoubordista Nevin Galmarini pred domácim Kórejčanom Lee Sang-hoom, bronz putoval do Slovinska zásluhou Žana Košira. V kategórii Big Air zvíťazil Kanadský snoubordista Sebastien Toutant. Striebro vybojoval Američan Kyle Mack, bronz putuje do Veľkej Británie zásluhou Billyho Morgana.

Zimná olympiáda v Pjongčangu musela riešiť aj ďalší dopingový prehrešok. Bobistka Nadežda Sergejevová z tímu Olympijských športovcov z Ruska po pozitívnom dopingovom náleze už vrátila akreditáciu a opustila olympijskú dedinu v Pjongčangu.  Sergejevová mala 18. februára po tréningovej jazde pozitívny test na zakázaný trimetazidín, látka sa údajne nachádzala v lieku na srdce.

Športovci z Nórska sa dnes postarali o nové maximum v počte získaných medailí v podaní jednej krajiny. Po bronze v tímovej súťaži v zjazdovom lyžovaní majú na svojom konte 38 cenných kovov doterajším rekordom bolo 37 medailí v Američanov na ZOH 2010 vo Vancouveri. Nóri ešte môžu tento rekord zlepšiť.

V Curlingu prebieha mužské finále medzi Švédskom a Spojenými štátmi, o 13.30 hod. čaká ženské rýchlokorčuliarky finále s hromadným štartom o pol hodinku na tej istej trati predstavia muži. Českí hokejoví reprezentanti sa o bronz pobijú s Kanaďanmi, ktorých senzačne v semifinále včera vyradili Nemci.

Autor: RÁDIO KOŠICE