ZOH 2018: Zlato pre Rusov, hráči OŠR vo finále zdolali Nemcov

SvetArchívZOH2018

Hokejisti výberu Olympijských športovcov z Ruska získali na ZOH v Pjongčangu zlaté medaily.

Zimné olympijské hry sa chýlia ku koncu. Na záverečný deň už tradične toho veľa nezostalo. Konkrétne štyri podujatia v štyroch odvetviach a teda aj štyri medailové rozhodnutia.

Asi najsledovanejšou disciplínou bolo finále hokejového turnaja. Olympijský športovci z Ruska čelili výzve v podaní Nemecka. Nemci si dokázali poradiť vo štvrťfinále so Švédskom, v semifinále s Kanadou. Napokon Rusom podľahli 3:4, ale až v predĺžení. Rusi na zimnej olympiáde triumfovali prvýkrát od Albertville 1992, vtedy tiež štartovali po olympijskou vlajkou ako Spoločný tím. Ešte ako Sovietsky zväz získali sedem olympijských titulov. Nemci i tak dosiahli najväčší úspech svojho hokeja, ich doterajších maximom boli olympijské bronzy v rokoch 1932 a 1976. Zaujímavosťou je, že hráčov OŠR na olympijskom turnaji v Pjongčangu zdolali iba Slováci hneď v úvodný deň mužského turnaja.

Hokejisti z tímu Olympijskí športovci z Ruska vyhadzujú nad hlavy svojho trénera Olega Znaroka po zisku zlatých olympijských medailí / TASR / AP

Reprezentantky Švédska v curlingu vybojovali zlaté medaily, keď v Kangnungu triumfovali nad domácou Kórejskou republikou 8:3. Bronz patrí Japonkám, ktoré si už v sobotu poradili s Veľkou Britániou 5:3.

Zlaté medaily v súťaži štvorbobov získali Nemeckí reprezentanti. Striebro sa delilo medzi dve krajiny, získali ho domáci reprezentanti Kórejskej republiky a ďalšie nemecké štvorboby pilotované Nicom Waltherom. Prvýkrát v histórii zimnej olympiády sa stalo, že jedna krajina vyhrala všetky tri zlaté medaily v bobových súťažiach. Nemci triumfovali aj v mužských, resp. ženských dvojboboch.

Nemeckí reprezentanti Francesco Friedrich, Candy Bauer, Martin Grothkopp a Thorsten Margis  / TASR / AP

DEŇ 16 na zimnej olympiáde v Pjongčangu tiež rozhodoval, ktorá krajina sa stane najúspešnejšou z hľadiská medailí. Vopred bolo jasné, že v počte sú na čele suverénne Nóri pred dnešným dňom ich mali na konte 38, ale kritériový ukazovateľ je počet zlatých kovov a tam severania išli s 13 titulmi do dramatického finišu s Nemcami. Tí mali obrovskú šancu dostať sa na číslo 14 v štvorboboch a využili ju.

V poslednej disciplíne sa bojuje o medaily v behu na lyžiach 30 km klasickou technikou s hromadným štartom, kde preteká aj naša reprezentantka Alena Procházková.

Aj keď ruský hokejový tím získal zlato Olympijskí športovci z Ruska (OŠR) nebudú na záverečnom ceremoniáli pochodovať pod vlastnou vlajkou. Ten je na programe od 12:00 (SEČ) hodiny.

Zdroj: RÁDIO KOŠICE