Zoltán Andruskó: Sprostredkoval som medzi Alenou Zs. a Miroslavom M. a Tomášom Sz. na pokyn Mariana K. vraždu pána Kuciaka.“

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 16.05 hod.

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) dnes (14.1.) pokračuje hlavné pojednávanie v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Dopoludnia vypovedali poškodení a popoludní bol pred súd predvolaný kľúčový svedok Zoltán Andruskó, ktorý už bol za túto vraždu právoplatne odsúdený. Andruskó tvrdí, že vraždu sprostredkoval na pokyn obžalovaného Mariana Kočnera.

Korunný svedok si na objednávku Aleny Zsuzsovej najal Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka, aby zavraždili Kuciaka. „Sprostredkoval som medzi Alenou Zs. a Miroslavom M. a Tomášom Sz. na pokyn Mariana K. vraždu pána Kuciaka,“ uviedol Andruskó s tým, že Kočnera nepozná osobne, ale prostredníctvom Zsuzsovej, s ktorou sa zoznámil pred rokmi cez internetovú zoznamku.

Foto
Zoltán Andruskó / TASR

Andruskó uviedol, že Zsuzsová mu v roku 2016 povedala o začínajúcich problémoch Kočnera a jeho plánoch vstúpiť do politiky. Problémom mal byť prokurátor Maroš Žilinka, ktorý riešil niektoré trestné veci Kočnera. Andruskó skonštatoval, že Zsuzsová mu na jeseň 2017 dala zálohu 20-tisíc eur na jeho odstránenie. Mal na to vybaviť niekoho zo zahraničia. Napriek tomu, že sa Andruskó bál, peniaze si zobral. Podľa vlastných slov chcel neskôr objednávku zrušiť. Zsuzsová mu údajne povedala, že Kočner dal toľko úplatkov, že im už dlží státisíce a nielen 20-tisíc eur. Z tohto dôvodu dostal ľahšiu úlohu, a to vraždu Kuciaka. Rodinám poškodených odkázal, že mu je veľmi ľúto, čo sa stalo. Andruskó dodal, že sa bál ľudí v pozadí Zsuzsovej. Pred ním si mala objednať aj vraždu bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Zsuzsová si mala objednať vraždu Kuciaka v januári 2018, a to tak, že v aute Andruskóa pred jej domom otvorila notebook, vložila USB kľúč, v ktorom bolo viacero priečinkov s mnohými menami. Jeden z nich mal názov Kuciak. „Hovorila, že tu má novinára,“ povedal Andruskó s tým, že v priečinku mala byť podrobná správa o jeho dennom pohybe a aj fotografie. Tie podľa prokuratúry pochádzajú zo sledovania novinárov, ktoré si mal Kočner objednať u Petra Tótha. Bývalý novinár v tejto kauze vystupuje ako svedok. Prokurátor sústredil veľkú pozornosť aj na konkrétne fotografie Kuciaka a pýtal sa na ich obsah.

Súčasťou vraždy mal byť aj únos Kuciaka. Keď v obci Chotín oznámili Andruskóovi, že ho neuniesli a zabili ešte aj Kušnírovú, Szabó mal povedať, že v dnešnej dobe sa únos urobiť nedá, pretože by ich auto mohli zastaviť policajti. To sa zhoduje s výpoveďou Miroslava Marčeka. „S Alenou Zs. sme sa dohodli, že Miroslavovi M. a Tomášovi Sz. nemôžem povedať, že za objednávkou stojí Marian K.,“ doplnil Andruskó. Vraj im mal povedať, že si vraždu objednal nejaký Rus.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre