Zomrel Benedikt XVI.

EurópaSpravodajstvo

Aktualizované 17.10 hod.

Vo veku 95 rokov dnes dopoludnia zomrel emeritný pápež Benedikt XVI. Informáciu potvrdil Vatikán:

„So zármutkom vám oznamujeme, že emeritný pápež Benedikt XVI. zomrel dnes o 9.34 hod. v Kláštore Matky Cirkvi vo Vatikáne,“ oznámilo tlačové stredisko Svätej stolice s tým, že pozostatky zosnulého emeritného pápeža budú od pondelka 2. januára vystavené v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, kde sa s ním môžu prísť rozlúčiť veriaci.

Pohreb sa uskutoční vo štvrtok 5. januára so začiatkom o 9.30 hod., pričom omšu na Námestí sv. Petra bude celebrovať pápež František. Ide o bezprecedentnú udalosť, keďže súčasný pápež bude viesť pohrebné obrady za svojho predchodcu. Do Vatikánu by mali pricestovať tisícky ľudí vrátane predstaviteľov viacerých štátov.

Foto
František pravidelne navštevoval Benedikta / TASR

Zdravotný stav Benedikta XVI. sa zhoršil. Pápež František počas stredajšej (28.12.) generálnej audiencie vyzval veriacich, aby sa modlili za jeho predchodcu, keďže bol veľmi chorý. Následne ho aj osobne navštívil.

Na úmrtie Benedikta XVI. reagujú viaceré osobnosti vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá uviedla, že na zosnulého emeritného pápeža budeme spomínať ako na človeka silnej viery:

„Joseph Ratzinger sa po zrieknutí svojho úradu utiahol do ústrania a svoj čas venoval čítaniu a modlitbe. Tí, ktorí sa s ním stretli aj osobne, vyzdvihujú inteligenciu a schopnosť Benedikta XVI. viesť nezaujato diskusiu aj s názornými oponentami.“

Napriek tomu, že zosnulý pápež nenavštívil Slovensko, Čaputová pripomenula, že v roku 1992 ako kardinál odslúžil svätú omšu v Dóme sv. Martina v Bratislave:

„V Benediktovi XVI. strácame významného teológa a dôležitú duchovnú osobnosť katolíkov na celom svete.“

Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger poďakoval Benediktovi XVI. za jeho službu a obetu cirkvi:

„K vierouke pristupoval s výnimočnou hĺbkou a precíznosťou. Veľkou inšpiráciou bol i svojím bohatým vnútorným prežívaním viery.“

Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a košický arcibiskup-metropolita Bernard Bober povedal, že Slováci mali radi zosnulého emeritného pápeža, počúvali ho a všímali si jeho gestá, úsmev a citlivosť na potreby núdznych a trpiacich. Podľa jeho slov odišiel veľký muž cirkvi:

„Svoj pontifikát po zvolení prijal s veľkou pokorou, ktorá vyvrcholila v roku 2013, keď sa vzdal svojho úradu,“ skonštatoval Bober, ktorý dodal, že Benedikt XVI. svojou abdikáciou prekvapil:

„Počas svojho pontifikátu preukazoval veľkú učenosť a zrozumiteľnosť, s ktorou predkladal učenie cirkvi.“

Bober pozval veriacich k modlitbe za dušu emeritného pápeža:

„Vyhlasujem pre celé Slovensko v mene KBS, ako aj vo svojom mene smútok a zároveň pozývam aj k modlitbám, milým spomienkam na tohto veľkého muža cirkvi.“

Košický gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ zdôraznil, že zosnulý emeritný pápež má osobitné zásluhy o gréckokatolícku cirkev na Slovensku:

„Veď to bol on, ktorý ju povýšil na metropolitný stupeň, ktorý našu Košickú eparchiu urobil eparchiou z apoštolského exarchátu.“

Vasiľ tvrdí, že Benedikt XVI. svojou abdikáciou zmenil novodobé dejiny cirkvi a obraz pápežstva ako funkcie, ktorá zostáva človeku do smrti:

„Možno tento jeho obraz, muža pokorného, muža modlitby, muža hlbokej viery, bude tým obrazom, ktorý ostane najhlbšie zapísaný v dejinách cirkvi.“

„So zármutkom, ale zároveň s nádejou na večný život som prijal správu o smrti Benedikta XVI. Som mu vďačný za všetko, čo pre cirkev i ľudstvo urobil. Bol príkladom múdreho a pokorného pastiera a správcu Pánovej vinice. Jeho život bol pre nás veľkým povzbudením,“ reagoval bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Tlačová kancelária KBS zriadila mailovú adresu kondolencia@kbs.sk, na ktorú je možné napísať poďakovania, prejavy sústrasti či kondolencie. Na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave bude od pondelka (2.1.) do štvrtka (5.1.) sprístupnená kondolenčná kniha, a to denne v čase od 9.00 do 17.00 hod.

Foto
Benedikt XVI. bol najstarším pápežom v dejinách / TASR

Ratzinger bol 265. pápežom, pričom na čele katolíckej cirkvi bol od 19. apríla 2005 do 28. februára 2013. Kardináli ho zvolili v konkláve po smrti svätého Jána Pavla II. Ratzinger bol prvým nemeckým pápežom od roku 1523 a prvým pápežom od roku 1294, ktorý dobrovoľne abdikoval. Vtedy to zdôvodnil pokročilým vekom a nedostatkom síl na vykonávanie povinností najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi.

Joseph Aloisius Ratzinger sa narodil 16. apríla 1927 v meste Marktl am Inn v Bavorsku ako tretie dieťa do veriacej rodiny policajta. Po tom, čo sa v Nemecku dostali k moci nacisti, niekoľko rokov žil v obci Hufschlag pri meste Traunstein. V roku 1943 sa stal členom jednotky protivzdušnej obrany a bol prevelený do Mníchova. Neskôr pôsobil na rakúsko-maďarských hraniciach, kde sa podieľal na budovaní protitankových zátarás. V máji 1945 dezertoval z nemeckej armády a vrátil sa do Traunsteinu, kde ho americkí vojaci zajali. Po prepustení sa vrátil do seminára.

Ratzinger v rokoch 1946 až 1951 študoval teológiu a filozofiu na vysokej škole v meste Freising a na Univerzite Ľudovíta Maximiliána v Mníchove. 29. júna 1951 bol vysvätený za kňaza. V rokoch 1952 až 1954 bol docentom v arcibiskupskom kňazskom seminári vo Freisingu a tiež docentom dogmatiky a fundamentálnej teológie na Filozoficko-teologickej vysokej škole. V roku 1953 získal titul doktora teológie. Na Mníchovskej univerzite habilitoval v odbore fundamentálnej teológie a učil na vysokej škole vo Freisingu a na univerzitách v Bonne, Münsteri, Tübingene a Regensburgu. V roku 1977 sa stal arcibiskupom Mníchovsko-freisinskej arcidiecézy a pápež Pavol VI. mu udelil kardinálsky biret.

Svätý Ján Pavol II. v roku 1981 vymenoval Ratzingera za svojho blízkeho spolupracovníka a šéfa Kongregácie pre náuku viery. Pápežom sa stal 19. apríla 2005 vo veku 78 rokov. Po tom, čo sa v roku 2013 vzdal svojej funkcie, žil v Kláštore Matky Cirkvi vo Vatikánskych záhradách. V septembri 2020 sa stal najstarším pápežom v dejinách.

 

Zdroj: TASR

Komentáre