Zomrel český lekár a sexuológ Radim Uzel

EurópaSpravodajstvo

Naposledy sa zúčastnil odovzdávania štátnych vyznamenaní.

Vo veku 82 zomrel známy český lekár, sexuológ, vysokoškolský pedagóg a súdny znalec Radim Uzel. Okrem toho, že bojoval s rakovinou žalúdka, v minulosti mal aj ťažký priebeh ochorenia COVID-19. Informáciu o jeho úmrtí potvrdil vnuk Jan Uzel:

„Dedo zomrel z nedele (1.2.) na pondelok (2.5.) v motolskej nemocnici (Fakultná nemocnica v Prahe),“ uviedol Jan Uzel s tým, že posledná rozlúčka sa uskutoční v rodinnom kruhu.

Radim Uzel sa narodil 27. marca 1940 v Ostrave. V roku 1963 vyštudoval Lekársku fakultu v Brne. Počas svojej kariéry okrem iného napísal niekoľko odborných a populárnych kníh o antikoncepcii, plánovanom rodičovstve či poruchách plodnosti. Zároveň vystupoval v televíznych a rozhlasových reláciách či publikoval v médiách.

Foto
Radim Uzel / ČSFD

Uzel bol aktívny aj v politike. Začiatkom 90. rokov minulého storočia sa spolupodieľal na vzniku mimoparlamentného politického subjektu Nezávislá erotická iniciatíva. Tiež kandidoval do českého Senátu, avšak nikdy sa tam nedostal.

Verejnosť ho mohla naposledy vidieť začiatkom marca tohto roka, keď sa zúčastnil odovzdávania štátnych vyznamenaní na Pražskom hrade. Z rúk českého prezidenta Miloša Zemana si prevzal medailu Za zásluhy. Uzel v tom čase priznal, že jeho zdravotný stav nie je dobrý.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre