Zomrel hudobný skladateľ Igor Bázlik

SlovenskoSpravodajstvo

Získal viacero ocenení.

Vo veku 81 rokov zomrel hudobný skladateľ Igor Bázlik. Oblasť jeho pôsobenia bola široká – inštrumentálne skladby, piesne z oblasti populárnej hudby, úpravy folklórnej hudby, dychovej i scénickej hudby, a to najmä pre bratislavskú Novú scénu.

Jeho piesne spievala najmä Marcela Laiferová, Jana Kocianová, Eva Kostolányiová či Karol Duchoň, neskôr aj Marcela Molnárová. Desiatky piesní napísal pre ďalších interpretov, rovnako aj inštrumentálnych skladieb pre tanečný orchester. Len pre rozhlas napísal scénickú hudbu k približne 100 dielam. V roku 1973 získal striebornú Bratislavskú lýru s piesňou Chvála humoru na text Tomáša Janovica, ktorú naspievali Karol Duchoň a Eva Kostolányiová.

V 90. rokoch minulého storočia sa začal venovať sakrálnej hudbe. Skomponoval cyklus piesní na básne Milana Rúfusa Modlitbičky, kantátu Príď Duchu Svätý, vokálnu symfóniu Podoby viery.

„Ďakujem ti za kamarátstvo a za veľa krásnych piesní, ktoré si mi napísal. Odpočívaj v pokoji,“ uviedol spevák Peter Stašák.

Foto
Igor Bázlik získal viacero ocenení / TASR

Igor Bázlik sa narodil 5. decembra 1941 v Banskej Bystrici. V rokoch 1958 - 1962 študoval na Konzervatóriu v Bratislave a v rokoch 1962 - 1966 študoval kompozíciu u Alexandra Moyzesa na bratislavskej Vysokej škole múzických umení (VŠMU).

Už počas štúdia sa jeho komorné a symfonické skladby uvádzali na koncertoch. Popri skladbách pre klavír či menšie zoskupenia možno spomenúť aj štyri Bázlikove symfonické diela: Symfonietta (1966), Musica Slovaca (1973), Smútočný pochod (1977) a Svadobný pochod (1977). V roku 2008 k nim pribudla pôsobivá orchestrálna skladba Carpe Diem.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre