Aktualizované: 15.40 hod.
Vo veku 88 rokov zomrel pápež František, ktorý bol prvou mimoeurópskou hlavou katolíckej cirkvi po vyše 1000 rokoch a vôbec prvou z Ameriky. Na poste 12. marca 2013 vystriedal Benedikta XVI. Prijal meno František na počesť sv. Františka z Assisi, a tak sa stal v poradí 266. pápežom.
„Dnes ráno o 7.35 hod. sa rímsky biskup František vrátil do domu Otca. Učil nás žiť hodnoty evanjelia s vernosťou, odvahou a univerzálnou láskou, najmä k najchudobnejším a ľuďom na okraji spoločnosti,“ oznámil kardinál Kevin Ferrell.
Na Námestie sv. Petra prichádzajú tisícky ľudí z rôznych kútov sveta, ktorí si prišli uctiť pamiatku zosnulého pontifika. Spoločne sa zhodli na tom, že im bude chýbať jeho snaha o to, aby bola cirkev inkluzívnejšou. Na jeho počesť sa vo Vatikáne rozozvučali zvony. Pozostatky pápeža budú dnes o 20.00 hod. uložené do rakvy v kaplnke v Dome sv. Marty, keďže bol jeho rezidenciou namiesto Apoštolského paláca. V tomto objekte sú počas konkláve ubytovaní aj kardináli.
„Dnes večer, v pondelok 21. apríla o 20.00 hod, bude jeho eminencia najdôstojnejší pán kardinál Kevin Joseph Farrell, camerlengo Svätej rímskej cirkvi, predsedať obradu potvrdenia smrti a uloženia tela do rakvy,“ vyhlásila Svätá stolica.
Telo pápeža po jeho úmrtí obhliadol hlavný vatikánsky lekár, ktorý mal určiť príčinu smrti a napísať úmrtnú správu. Následne bude odeté do bieleho rúcha a uložené do osobnej kaplnky, pričom obradne smrť potvrdí pápežský komorník (camerlengo). Túto funkciu v súčasnosti zastáva práve Farrell, ktorý bol jedným z najbližších spolupracovníkov Františka. Jeho pozostatky budú uložené do drevenej rakvy, ktorá je zvnútra pozinkovaná. Pontifik bude mať oblečené červené liturgické rúcho, mitru a pálium. Vzhľadom na veľkonočné obdobie bude zažatý aj paškál.
Pápež František zomrel len deň po tom, čo včera (20.4.) udelil požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu). Následne pozdravil tisícky veriacich zhromaždených na Námestí sv. Petra, kde sa prešiel v papamobile.
Svätý Otec bol pred približne mesiacom prepustený do domácej liečby z nemocnice Gemelli v Ríme, kde bol od 14. februára hospitalizovaný s bronchitídou, ktorá neskôr prerástla do obojstranného zápalu pľúc. V rámci najdlhšej hospitalizácie jeho 12-ročného pontifikátu prekonal viacero respiračných kríz, pričom krvné testy potvrdili počiatočné zlyhanie obličiek.
František bol hlavou katolíckej cirkvi od roku 2013. V minulosti prekonal viacero respiračných ochorení, absolvoval operáciu prietrže a hrubého čreva. Vzhľadom na bolesť kolena používal invalidný vozík.
Pápež František v septembri 2021 navštívil Slovensko. Počas štvordňovej pastoračnej cesty sa stretol s najvyššími predstaviteľmi štátu, zástupcami náboženských obcí, židovskej či rómskej komunity. Navštívil Bratislavu, Košice, Prešov a jeho program vyvrcholil v Šaštíne, kde na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, odslúžil slávnostnú omšu.
Prezident Peter Pellegrini uviedol, že pápež František bol stelesnením pokory, človečenstva, presvedčeným zástancom mieru a odporcom zla. Podľa jeho slov každého očaril svojou ľudskosťou, skromnosťou a múdrosťou:
„Svätý Otec patril k tým vzácnym ľuďom, ktorí málo hovoria, a pritom tak veľa povedia. Nikdy nezabudnem na jeho víziu o národe ako strome, ktorý tvorí jeden spoločne žijúci celok. Nezabudnem na jeho odkaz, že na iného človeka môžeme hľadieť zhora len vtedy, ak sa práve chystáme k nemu zohnúť, aby sme mu pomohli.“
Pellegrini zdôraznil, že sa s Františkom stretol dvakrát, pričom mu bolo cťou počúvať jeho slová. Hlava štátu skonštatovala, že je rozdiel medzi celebritami, ktoré na pár dní preslávia sociálne siete, a potom upadnú do zabudnutia, a skutočnou morálnou autoritou, ktorá svojimi skutkami už teraz patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti histórie.
Premiér Robert Fico povedal, že v pápežovi Františkovi odchádza veľké dobro a súcitné, láskavé, vnímavé a chápajúce srdce. Predseda vlády označil smrť hlavy katolíckej cirkvi ako stratu pre celý svet:
„Bol veľkým duchovným mužom lásky. Bol pokorným človekom dialógu, pokoja a mieru. Bol neúnavným mužom pravdy, ktorý odvážne búral rozdelenia a budoval mosty zjednocovania.“
Pre Roberta Fica bolo cťou osobne poznať a rozprávať sa s Františkom, naposledy 14. februára, v deň hospitalizácie pápeža. Premiér mu za jeho statočný, obetavý, skromný a príkladný život vyjadril obdiv, úctu a vďaku.
Predseda parlamentu Richard Raši povedal, že odkaz Františka zostane navždy v srdciach ľudí. Svätý Otec podľa neho vždy stál na strane dobra a svojím životom bol príkladom pre všetkých. Raši dodal, že svet úmrtím hlavy katolíckej cirkvi prišiel o významnú osobnosť:
„Vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým, ktorých sa jeho odchod dotkol. Jeho silný odkaz však zostáva s nami navždy. Veľmi si vážim, že som mal tú česť osobne sa so Svätým Otcom Františkom stretnúť v roku 2014 vo Vatikáne a odovzdať mu dar od Košičanov – nádherného z dreva vyrezaného anjela držiaceho erb metropoly východu.“
Zdroj: TASR