Zomrel prezident Zimbabwe Robert Mugabe

SvetSpravodajstvo

Zo svojej funkcie odišiel vo veku 93 rokov.

Vo veku 95 rokov zomrel dnes (6.9.) v Singapure dlhoročný prezident Zimbabwe Robert Mugabe. Narodil sa 21. februára 1924 v meste Kutama. Navštevoval misijnú základnú školu, potom prestúpil na strednú školu Kutama College, ktorá je jednou z najlepších v Afrike. Rodézia, kde leží súčasné Zimbabwe, bola v tom čase britskou kolóniou na juhu Afriky, ktorú koncom 19. storočia založil dobrodruh, obchodník a politik Cecil Rhodes. Severná Rodézia za riekou Zambezi bola predchodcom štátu Zambia. Na území Južnej Rodézie vznikla v roku 1965 samostatná Rodézia s belošskou vládou, ktorá bola od začiatku v medzinárodnej izolácii. Proti nej bojovali černošskí povstalci podporovaní Sovietskym zväzom a Čínou. Boj v Rodézii bol totiž súčasťou Studenej vojny a snahy získať africké štáty na stranu komunistického tábora.

Mugabe začal študovať na Univerzite Fort Hare v juhoafrickom meste Alice, po čase odišiel a pokračoval v štúdiu v Driefonteine, Salisbury, Gwele a Tanzánii. Stal sa učiteľom v Zambii a v Ghane, kde sa zoznámil so svojou prvou manželkou Sally Hayfronovou. V Ghane sa začal politicky angažovať, pričom ho ovplyvnil tamojší premiér Kwame Nkrumah. Odtiaľ sa vrátil do Rodézie a pripojil sa k hnutiu Africký ľudový zväz Zimbabwe. Neskôr sa pridal k ľavicovo orientovanému Africkému národnému zväzu Zimbabwe. V roku 1964 ho odsúdili na desať rokov väzenia za podvratnú činnosť. Vo väzení korešpondenčne vyštudoval niekoľko vysokých škôl, medzi nimi aj Londýnsku univerzitu.

Foto
Robert Mugabe  / TASR

Po prepustení na slobodu žil v Mozambiku, odkiaľ viedol boje proti vláde Iana Smitha v Rodézii. Ich intenzita narástla po roku 1972. V roku 1979 na území Rodézie operovalo asi 12500 povstalcov. Na rokovania s nimi pristúpili predstavitelia krajiny pod tlakom medzinárodného spoločenstva a v decembri 1979 uzavreli prímerie. Mugabe sa koncom roka vrátil do svojej vlasti ako vodca oslobodzovacieho hnutia. Zvíťazil v marcových voľbách v roku 1980 a stal sa premiérom krajiny, ktorá sa premenovala na Zimbabwe. Od roku 1987 stál na jej čele ako prezident.

V roku 1988 sa podarilo ukončiť občiansku vojnu, v ktorej proti sebe bojovali dva tábory povstalcov. Keďže sa Mugabe uchyľoval k totalitným praktikám, postupne priviedol Zimbabwe k diktatúre. V roku 1998 boli v krajine zakázané homosexuálne vzťahy a štát ekonomicky upadal. V roku 2000 bola pozemková reforma, v rámci ktorej aj za cenu krvavých stretov štát zaberal pôdu farmárom. Približne 700-tisíc ľudí prišlo o svoje domovy.

V novembri 2017 bol v krajine krvavý prevrat, pri ktorom prevzala moc do rúk armáda a Mugabeho nechala v domácom väzení. Prezident napokon súhlasil so svojím odstúpením, a to v tom prípade, pokiaľ armáda zaručí beztrestnosť jemu a jeho manželke. Keď hrozil začiatok impeachmentu, Mugabe definitívne odstúpil, pričom zo svojej funkcie odišiel vo veku 93 rokov. Moc v krajine prevzal dovtedajší viceprezident Emmerson Mnangagwa, ktorý v hlavnom zimbabwianskom meste Harare zložil 24. novembra 2017 prísahu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre