Zomrela britská kráľovná Alžbeta II.

EurópaSpravodajstvo

Aktualizované 22.15 hod.

Vo veku 96 rokov dnes v popoludňajších hodinách zomrela britská kráľovná Alžbeta II. Informáciu potvrdil Buckinghamský palác. Lekári predtým oznámili, že jej zdravotný stav sa zhoršil a kráľovnej odporučili zostať pod dohľadom zdravotníkov. Do zámku Balmoral pricestovali členovia kráľovskej rodiny vrátane detí Alžbety II. – princov Charlesa, Andrewa, Edwarda a princeznej Anny, ale aj jej vnukov princa Williama a Harryho.

Charles a jeho manželka Camilla dnes zostanú na zámku Balmoral a v piatok (9.9.) sa vrátia do Londýna. Vlajky na Windsorskom zámku aj Buckinghamskom paláci boli stiahnuté na pol žrde. Napriek daždivému počasiu sa tam zhromaždili stovky ľudí. Mnohí z nich priniesli aj kvety a viacerí boli z krajín mimo Británie.

Foto
Alžbeta II. pred pár dňami prijala novú britskú premiérku  / TASR

Alžbeta II. bola najdlhšie vládnucou panovníčkou nielen v dejinách Británie, ale aj na celom svete, keďže na tróne bola 70 rokov, o 7 rokov dlhšie ako kráľovná Viktória. Elizabeth Alexandra Mary nastúpila na trón 6. februára 1952 po smrti svojho otca, kráľa Juraja VI. Novým kráľom Spojeného kráľovstva a 14 ďalších krajín vrátane Austrálie, Kanady a Nového Zélandu sa stal v momente úmrtia Alžbety II. jej najstarší, 73-ročný syn Charles. Korunovácia sa však môže uskutočniť o niekoľko mesiacov neskôr. 

Sídlo doterajšieho princa Charlesa Philipa Arthura Georga, ktorý sa stal kráľom, oznámilo, že nový britský monarcha bude oficiálne známy ako kráľ Karol III., pričom a výber mal viacero mien.

„Dnešok je okamihom obrovského smútku pre mňa a všetkých členov mojej rodiny,“ vyhlásil Karol III., ktorý zároveň vyjadril hlboký smútok z úmrtia váženej Panovníčky a milovanej Matky:

„Viem, že jej stratu budú hlboko pociťovať ľudia naprieč celou krajinou a Commonwealthom, ako aj mnohí ľudia na celom svete. Počas tohto obdobia smútku a zmeny bude pre mňa a moju rodinu útechou a oporou vedomie toho, že kráľovná bola široko rešpektovaná a ľudia k nej pociťovali náklonnosť.“

Novým následníkom trónu je princ William, ktorý sa spolu s manželkou Catherine stali vojvodom a vojvodkyňou z Cornwallu. Doposiaľ mali tento titul nový kráľ Karol III. a kráľovná manželka Camille. William a Cate si zároveň nechali aj pôvodný titul vojvoda a vojvodkyňa z Cambridgea, ktorý získali v deň svojho sobáša v roku 2011. Ich oficiálnym sídlom by mal zostať Kensingtonský palác v Londýne.

Kráľovi Karolovi III. patril okrem titulu vojvoda z Cornwallu aj titul princ z Walesu, ktorý mu udelila jeho matka Alžbeta II. pri slávnostnom obrade investitúry na waleskom hrade Caernarfon v roku 1969. Tento titul však na nového následníka trónu princa Williama neprechádza automaticky, zatiaľ zostáva vojvodom z Cornwallu a Cambridgea.

Galéria k článku

V Británii sa po úmrtí kráľovnej v jej škótskom sídle spustila operácia Jednorožec (Unicorn). V prípade, ak by Alžbeta II. zomrela v Londýne, mala by označenie London Bridge. Jej telo bude do 48 hodín od úmrtia prevezené z Balmoralu do zámku Holyrood a odtiaľ do Katedrály svätého Gilesa v Edinburghu, kde sa uskutoční bohoslužba za účasti členov kráľovskej rodiny.

Rakva s telesnými pozostatkami kráľovnej bude následne prevezená britským kráľovským vlakom zo stanice Wawerley do Londýna, pričom na každej stanici, ktorou bude prechádzať, bude čestná stráž.

Britský parlament aj zákonodarné zbory v Škótsku, Walese a Severnom Írsku dočasne pozastavili svoju činnosť. Pohreb Alžbety II. by sa mal podľa protokolu uskutočniť o desať dní vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Tento deň bude zároveň dňom štátneho smútku. Británia si zosnulú kráľovnú uctí dvomi minútami ticha. Jej pozostatky budú uložené v Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor.

 

Zdroj: TASR


 

 

Komentáre