Zomrela bývalá ministerka školstva Martina Lubyová

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 15.50 hod.

Vo veku 56 rokov dnes po dlhej a ťažkej chorobe zomrela akademička, vedkyňa a bývalá ministerka školstva Martina Lubyová. Informáciu v mene rodiny potvrdila jej bývalá hovorkyňa Andrea Pivarčiová.

Lubyová bola členkou – akademičkou Európskej akadémie vied a umení. Neskôr sa stala ministerkou školstva. Pivarčiová doplnila, že Lubyová pôsobila aj v predsedníctve Slovenskej akadémie vied (SAV):

„Počas svojej bohatej profesionálnej kariéry pracovala aj ako vedecko-výskumná pracovníčka Prognostického ústavu SAV Bratislava či právna poradkyňa Ministerstva financií Slovenskej republiky. Desať rokov pracovala pre Medzinárodnú organizáciu práce. Od roku 2013 riadila Prognostický ústav SAV.

Foto
Zomrela bývalá ministerka školstva Martina Lubyová / TASR

Exministerka bola dcérou známeho fyzika a bývalého dlhoročného predsedu SAV Štefana Lubyho. Zároveň sa venovala pedagogickej aj publikačnej činnosti.

„V mene svojom a v mene ministerstva školstva vyjadrujem jej pozostalým úprimnú sústrasť. Česť jej pamiatke,“ reagoval súčasný minister školstva Tomáš Drucker.

Kolegovia zo SAV vyzdvihli kvality Lubyovej vrátane riaditeľky Centra spoločenských a psychologických vied (CSPV) SAV Denisy Fedákovej, ktorá bola jej blízkou spolupracovníčkou:

„Veľmi nás táto správa zasiahla. Je to pre nás veľká strata z pohľadu odbornosti aj kolegiality. Martina Lubyová bola výnimočná v nezdolnosti a neoblomnosti pri dosahovaní cieľov a bola tiež veľmi zásadová,“ uviedla Fedáková s tým, že ocenila aj kontakty Lubyovej:

„Mala mimoriadne vyvinutý zmysel pre spájanie ľudí pre spoločnú vec.“

Ivana Studená, ktorá je poverená vedením Prognostického ústavu CSPV SAV, vyzdvihla vedecké kvality Lubyovej:

„Je to ľudská strata, s kolegami sme zdrvení. Martina bola mladá žena a jej odchod je strata aj pre oblasť, ktorej sa vedecky venovala.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre