Zomrela najstaršia pamätníčka holokaustu, narodila sa v roku 1912

SvetSpravodajstvo

Prvého manžela vyslobodila z tábora vďaka šanghajským vízam, jej život vyhasol v New Yorku.

Vo veku 113 rokov zomrela Rose Gironeová. považovaná za najstaršiu známu osobu, ktorá prežila holokaust. Gironeová zomrela v pondelok (24.2.) v domove dôchodcov v Bellmore v americkom štáte New York.

Narodila sa v roku 1912 ako Rosa Raubvogelová do židovskej rodiny v juhovýchodnom Poľsku, ktoré bolo vtedy súčasťou Ruska. Ešte v detskom veku sa s rodinou presťahovala do Hamburgu. V roku 1937 sa vydala za Juliusa Mannheima, s ktorým sa neskôr presťahovali do nemeckého mesta Breslau. V súčasnosti Wroclaw v Poľsku. 

Jej manžela tam krátko po pogromoch proti Židom zatkli a poslali do koncentračného tábora Buchenwald. Samotnú Rose pred deportáciou zachránilo len to, že bola v ôsmom mesiaci tehotenstva.

Dcére, ktorá sa narodila v roku 1938, dala meno Reha. Gironeová neskôr uviedla, že dcéru nemohla pomenovať, ako by chcela, lebo nacistický režim v Nemecku mal zoznam mien pre židovské deti a dané bolo jediné zo zoznamu, ktoré sa mladej matke páčilo.

Vzhľadom na to, že do roku 1940 mohli byť niektorí väzni v koncentračných táboroch – vrátane židovských – za určitých podmienok prepustení, Rose sa vďaka vízam do Šanghaja podarilo vybaviť prepustenie svojho manžela z Buchenwaldu. Pred odchodom však museli odovzdať všetky svoje šperky, úspory a cennosti.

Životné podmienky v Šanghaji boli pre židovských utečencov ťažké – boli nútení žiť v gete. Kým manžel zarábal ako taxikár, Rose si začala privyrábať pletením odevov. Oblečenie, ktoré zhotovila pre svoju dcéru, si totiž všimol podnikavý viedenský Žid – najprv jej pomáhal predať jej tovar, neskôr ju naučil podnikať.

Foto
Zomrela najstaršia pamätníčka holokaustu, narodila sa v roku 1912 / CNN

V roku 1947, keď rodina získala víza do Spojených štátov, pletenie opäť zohralo kľúčovú úlohu v živote rodiny: každá osoba totiž mohla opustiť Čínu len s desiatimi dolármi, ale Rose ukryla 80 dolárov v hotovosti do gombíkov svojich ručne pletených svetrov. V USA sa stretla so svojou matkou a ďalšími príbuznými, ktorí prežili holokaust.

S manželom sa po istom čase rozviedla. V roku 1968 sa zoznámila s Jackom Gironem, za ktorého sa o rok neskôr vydala. Usadili sa v newyorskej štvrti Queens, kde sa stala inštruktorkou pletenia a kde si otvorila obchod s galantérnym tovarom. Svoj podnik predala v roku 1980, ale s pletením neprestala. 

Podľa denníka Long Island Herald žila Rose po manželovej smrti až do svojich 103 rokov sama vo svojom byte v Beechhurste v Queens. Po tom, čo si pred tromi rokmi zlomila bedrový kĺb, sa presťahovala do Belair Care and Rehabilitation Center v North Bellmore v New Yorku.

Keď sa Rose Gironeovej v roku 1996 pýtali, aký odkaz by chcela zanechať svojej dcére a vnučke, povedala: 

„Nič nie je také zlé, aby z toho nevzišlo niečo dobré. Bez ohľadu na to, čo to je.“

Podľa údajov Konferencie o židovských materiálnych nárokoch voči Nemecku žije v rôznych častiach sveta žije stále 245-tisíc preživších holokaust, z nich asi 14-tisíc v New Yorku. 

 

Zdroj: TASR 

Komentáre