Zomrela režisérka Marie Poledňáková

EurópaSpravodajstvo

Aktualizované 16.00 hod.

Vo veku 81 rokov zomrela česká režisérka a scenáristka Marie Poledňáková. Jej najúspešnejší film S tebou mě baví svět zvolili v ankete diváci za českú komédiu storočia.

„S hlbokou ľútosťou a smútkom vám oznamujem, že dnes 8. novembra 2022 v dopoludňajších hodinách zomrela vo veku 81 rokov pani Marie Poledňáková. Odišla v pokoji, v rodinnom kruhu,“ uviedol Jan Bradáč, ktorého tým poverila Poledňákovej rodina.

Od 60. rokov pracovala v Československej televízii, najskôr vo funkcii asistentky réžie, neskôr už ako scenáristka a režisérka. V roku 1990 bola spoluzakladateľkou spoločnosti FTV Premiera, ktorá získala prvú licenciu pre súkromné televízne vysielanie v Česku.

Foto
Režisérka zomrela vo veku 81 rokov / Wikipedia

Jej televíznym debutom bola životopisná dráma Otevřený kruh, ktorá mala premiéru v roku 1973. Prelom v jej kariére nastal až po tom, ako si pre svoje snímky zvolila ľahší žáner.

Marie Poledňáková má na konte komédie Ako vytrhnúť veľrybe stoličku, Ako dostať otecka do polepšovne či S tebou ma baví svet. Vďaka dojemnému príbehu a spontánnym hereckým výkonom Tomáša Holého sa komédia Jak vytrhnout velrybě stoličku stala jedným z najobľúbenejších a najčastejšie reprízovaných televíznych filmov.

K natáčaniu komédií sa vrátila v novom tisícročí. Z tohto obdobia pochádzajú snímky Jak se krotí krokodýli či Líbáš jako Bůh. Jej posledný film Líbáš jako ďábel mal premiéru v roku 2012.

Ďalšie tvorivé plány režisérky zmarila mozgová mŕtvica, ktorá ju postihla v roku 2016.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre